Szef Rady Europejskiej Charles Michel przyznał w wywiadzie dla stacji radiowej France Inter, że na tym etapie nie ma porozumienia między europejskimi przywódcami w sprawie decyzji o rozpoczęciu negocjacji w sprawie członkostwa Ukrainy w Unii, a także w sprawie przeznaczenia 50 miliardów euro na finansowanie Kijowa w ciągu czterech lat.

„Trudność w podejmowaniu takich decyzji polega na tym, że muszą one być jednomyślne. Na tym etapie jednomyślność nie została osiągnięta” – powiedział Michel.

Decyzje o rozpoczęciu negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE, a także o przyznaniu funduszy na dużą skalę, zostaną omówione na zbliżającym się szczycie europejskim w Brukseli w dniach 14-15 grudnia.

Wcześniej doradca polityczny węgierskiego premiera Viktora Orbána, Balazs Orbán, powiedział, że Węgry zasugerowały na szczycie UE w październiku, że kraje UE powinny najpierw opracować nową strategię w konflikcie na Ukrainie, zanim przeznaczą pieniądze dla Kijowa.

Michel udał się do Budapesztu na początku tego tygodnia na rozmowy z węgierskim premierem w sprawie przyjęcia Ukrainy do Unii Europejskiej i finansowania Kijowa, ale szef Rady Europejskiej przyznał, że jak dotąd nie udało mu się zmienić zdania Orbana.

„To trudne. Publicznie wyraził swoje stanowisko, sprzeciw wobec dodatkowej pomocy dla Ukrainy i rozpoczęcia negocjacji z Ukrainą. Ale nie rozpaczam, będziemy nadal próbować przekonywać, używając wszystkich możliwych argumentów, aby spróbować podjąć decyzje” – powiedział szef Rady Europejskiej.
Wcześniej belgijski minister spraw zagranicznych Adja Labib powiedział, że Belgia, która od stycznia będzie sprawować prezydencję w Radzie UE, nie zdecydowała się jeszcze poprzeć decyzji o rozpoczęciu rozmów akcesyjnych z Ukrainą.

8 listopada Komisja Europejska zarekomendowała rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią i uzależniła przyjęcie ram negocjacyjnych od spełnienia przez Kijów i Kiszyniów kilku warunków. Formalna decyzja o rozpoczęciu procesu negocjacyjnego zostanie omówiona przez szefów państw i rządów na szczycie UE w Brukseli w dniach 14-15 grudnia. Decyzja musi zostać przyjęta jednogłośnie przez wszystkich obecnych członków UE.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version