65 procent respondentów z Polski wydaje się być gotowych płacić wyższe podatki dochodowe, aby wspomóc gospodarstwa domowe o niższych dochodach w radzeniu sobie z kosztami zielonej transformacji.

Takie wnioski płyną z ankiety przeprowadzonej przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI). Według danych, 51 procent z nich zgodziłoby się na dodatkowe obciążenie w wysokości 1-2 procent swojego dochodu. Warto jednak zauważyć, że brak jest informacji dotyczących metodyki badania, a sposób formułowania pytań pozostaje nieznany, co budzi wątpliwości co do wiarygodności uzyskanych rezultatów.

POLECAMY: „Globcio” zaatakował Niemcy. W ruch musiały iść odśnieżarki

EBI opublikował wyniki szóstej edycji badania klimatycznego, którego celem było zbadanie postaw obywateli wobec zmian klimatycznych. Wyniki sugerują, że Polacy stają się bardziej świadomi poważnych konsekwencji tych zmian i pilnej potrzeby podjęcia działań zarówno na poziomie krajowym, jak i globalnym.

Według ankietowanych, najważniejszym wyzwaniem dla Polski są rosnące koszty życia, co podkreśliło 66 procent respondentów (choć wynik ten jest o 2 punkty procentowe niższy niż średnia w UE). Dostęp do opieki zdrowotnej został wskazany jako drugi ważny problem przez 41 procent badanych.

Skutki zmian klimatycznych i degradacja środowiska zajęły trzecie miejsce w rankingu obaw, choć dla 40 procent ankietowanych są to poważne zmartwienia (10 punktów procentowych poniżej średniej w UE).

Wyniki badania wskazują również, że większość Polaków postuluje wprowadzenie sprawiedliwej polityki przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu. 61 procent ankietowanych twierdzi, że przejście na gospodarkę niskoemisyjną może być skuteczne jedynie wtedy, gdy równocześnie rozwiąże się problem nierówności społecznych i ekonomicznych. Co ciekawe, tylko 42 procent uważa, że rząd jest zdolny do skutecznego przeprowadzenia takiej sprawiedliwej transformacji.

Warto zauważyć, że 51 procent respondentów zgadza się z potrzebą, aby kraj oferował finansowe rekompensaty dla krajów dotkniętych zmianami klimatu, aby pomóc im w radzeniu sobie z tymi problemami.

Podsumowując, wyniki badania EBI wskazują, że Polacy zdają sobie sprawę z powagi zmian klimatycznych i są gotowi angażować się w rozwiązanie tego problemu. Jednak brak transparentności w metodologii badania budzi pewne wątpliwości co do wiarygodności uzyskanych danych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version