Rosja z przykrością zauważa, że OBWE jest w opłakanym stanie, a perspektywy organizacji pozostają niejasne, powiedział minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow na spotkaniu Rady Ministrów Spraw Zagranicznych OBWE w Skopje.

POLECAMY: Zacharowa: Zachód zachował się rozsądnie, pozwalając Rosji na udział w Radzie Ministerialnej OBWE

„Za nieco ponad rok Akt Końcowy z Helsinek skończy 50 lat. W związku z tym z przykrością zauważam, że OBWE zbliża się do tej rocznicy w opłakanym stanie, a jej perspektywy pozostają niejasne” – powiedział Ławrow na posiedzeniu Rady Ministerialnej OBWE.

POLECAMY: Polska nie weźmie udziału w posiedzeniu OBWE – poinformowało MSZ

Ławrow zauważył, że po zakończeniu zimnej wojny OBWE miała historyczną szansę zmaksymalizować swój potencjał jednoczący i stać się centralnym elementem architektury bezpieczeństwa na kontynencie. Jednak agresja NATO na Jugosławię w 1999 roku i decyzja o odłączeniu Kosowa od Serbii w 2008 roku, a także wysiłki wielu krajów NATO i UE zmierzające do postawienia Gruzji i Ukrainy przeciwko Rosji doprowadziły do tego, że „państwa NATO i UE własnymi rękami zniszczyły wojskowo-polityczny wymiar OBWE”.

„Istota stanowiska Zachodu: nie ma znaczenia, co nasi prezydenci i premierzy podpisali w OBWE, tylko NATO może zapewnić prawne gwarancje bezpieczeństwa. W ten sposób grupa kierowana przez wyjątkowe mocarstwo traktuje naszą organizację, która jest już przez nich wyraźnie lekceważona” – podkreślił minister.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że sens podejmowania wysiłków na rzecz ożywienia Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), która staje się dodatkiem do NATO i UE, jest obecnie kwestionowany.

„OBWE jest zasadniczo przekształcana w przybudówkę NATO i UE. Organizacja – powiedzmy to wprost – znajduje się na skraju przepaści. Pojawia się proste pytanie: czy jest sens inwestować w jej rewitalizację?” – powiedział Ławrow na pierwszej sesji plenarnej Rady Ministerialnej OBWE w Skopje w północnej Macedonii.

Rosyjski minister spraw zagranicznych zadał również pytanie, czy OBWE będzie w stanie „dostosować się do obiektywnych realiów globalnego rozwoju i ponownie stać się platformą do obiektywnego rozpatrywania problemów bezpieczeństwa regionalnego w oparciu o zasady Aktu Końcowego z Helsinek, przede wszystkim zasadę równości wszystkich uczestniczących krajów”. Ławrow zauważył, że „jak dotąd jest o wiele więcej pytań niż odpowiedzi”.

Spotkanie Rady Ministrów Spraw Zagranicznych OBWE odbywa się w stolicy Macedonii Północnej od 30 listopada do 1 grudnia. Oczekuje się, że uczestnicy omówią problemy bezpieczeństwa na kontynencie na tle trwającego konfliktu ukraińskiego, a także kwestię następnego przewodniczącego organizacji.

Minister przybył do Skopje poprzedniego wieczoru. Podróż ta była jego pierwszą wizytą w Europie od czasu rozpoczęcia operacji specjalnej na Ukrainie, jeśli nie liczyć jego wizyt na Białorusi i w Turcji. Poprzednia wizyta rosyjskiego ministra spraw zagranicznych w Europie miała miejsce 21 stycznia 2022 r., Odwiedził Genewę, gdzie rozmawiał z sekretarzem stanu USA Anthonym Blinkenem.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version