W planach na styczeń 2024 roku znajduje się uruchomienie programu „800 plus”. Chociaż istnieje opcja przesunięcia terminu wprowadzenia tych podwyżek na luty, wygląda na to, że beneficjenci tego programu mogą spodziewać się pierwszych zwiększonych świadczeń już w grudniu 2023 roku. Pomimo możliwości opóźnienia zmian, wszystkie sygnały wskazują na to, że nowe, wyższe kwoty świadczeń będą dostępne wcześniej niż planowano.

Dodatkowe świadczenie 800+ zastąpi popularne 500+

Program „800 plus” stanowi rozwinięcie popularnego już świadczenia znanego jako „500 plus”. Aktualnie, wypłaty w ramach „500 plus” odbywają się według określonego harmonogramu: 2., 4., 7., 9., 12., 14., 16., 18., 20. i 22. dnia każdego miesiąca. W sytuacji, gdy termin wypłaty przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, świadczenie jest przekazywane dzień wcześniej, czyli w ostatni dzień roboczy poprzedzający ten dzień.

Jednakże, w grudniu 2023 roku kalendarz świąteczny oraz dni wolne od pracy spowodują, że trzy terminy wypłaty świadczenia „500 plus” – 2, 9 i 16 grudnia, będą przypadać na soboty. W rezultacie świadczenia te zostaną wypłacone dzień wcześniej, tj. odpowiednio 1, 8 i 15 grudnia. To oznacza, że osoby otrzymujące regularnie świadczenie w drugi dzień każdego miesiąca, mogą oczekiwać, że w grudniu 2023 roku, poza typową wypłatą „500 plus”, otrzymają także zwiększone świadczenie „800 plus”. W rezultacie rodzice otrzymają 1300 zł w jednym miesiącu na każde dziecko.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) podkreśla, że wszelkie działania przygotowawcze do wprowadzenia nowego świadczenia przebiegają zgodnie z planem, a margines bezpieczeństwa dotyczący ewentualnego opóźnienia wypłaty do lutego stanowi jedynie środek ostrożności. Wszystkie sygnały wskazują, że pierwsze świadczenia w ramach programu „800 plus” dotrą do beneficjentów szybciej niż pierwotnie zakładano, co stanowi dobrą nowinę dla licznych rodzin w Polsce.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version