Opuściłeś swój samochód nieoczyszczony z opadów śnieżnych? Dawniej za takie przewinienie groziła kara w wysokości 500 złotych. Lecz obecnie ta kwota wzrosła do aż 3 tysięcy złotych. Czy to wina inflacji? Niekoniecznie. To efekt wprowadzenia nowych regulacji kar dla kierowców. Taka wysoka suma skutkuje częstszymi interwencjami policji wobec kierowców.

Mandat za nieodśnieżony samochód 2023. Jakie kary grożą kierowcom nieodśnieżonych samochodów?

Troska o czystość pojazdu nie powinna być wyłącznie cechą pedantów. Faktycznie, winniśmy dążyć do zachowania czystości samochodu nie tylko dla estetyki, ale również zgodnie z przepisami, które nakazują to jako element dbałości o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu. W obliczu zimowej aury warto przypomnieć sobie przepisy, które mogą skutkować nałożeniem mandatu.

Zima w Polsce stopniowo przybiera na sile, zwiastując pierwsze mrozy i opady śniegu. To oznacza, że zaczynamy się ponownie zetknąć z tzw. „zimowymi mandatami”. Jednakże w tym roku kary będą znacznie wyższe, wynika to z nowego systemu nakładania mandatów i punktów karnych.

Jazda ze śniegiem na samochodzie to wykroczenie!

Stan samochodu dopuszczonego do ruchu drogowego dobitnie reguluje artykuł 66. punkt 1. Kodeksu Drogowego, ustępy 1. i 5.

Wynika z nich, że: „Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:

  • 1) nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;
  • 5) zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.”

Poruszanie się zaśnieżonym samochodem narusza oba te podpunkty z prostych powodów. Przede wszystkim wyjątkowo nie sprzyja kierowcy. Przez pokrytą śniegiem karoserię niewiele widać, dlatego odśnieżania nie można ograniczać wyłącznie do przedniej i tylnej szyby, ale i również tych bocznych.

Przy skrajnie niebezpiecznych warunkach (sypiący śnieg, lód na drodze) kierowcy trudno będzie wyjść z opresji nawet przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa, nie mówiąc już o sytuacji, gdy zaśnieżone szyby skutecznie ograniczają widoczność.

Mandat za postój z uruchomionym silnikiem

Podczas odśnieżania pojazdu wielu kierowców decyduje się na pozostawienie włączonego silnika, aby ogrzać wnętrze samochodu. Niestety, taka praktyka wiąże się z naruszeniem dwóch przepisów. Po pierwsze, zakaz pozostawiania samochodu z włączonym silnikiem w terenie zabudowanym, co skutkuje karą w wysokości 100 złotych. Niemniej jednak, rzadko zdarza się, by policja ukarała kierowców w oparciu o ten konkretny przepis.

Po drugie, istnieje zakaz używania samochodu w sytuacji, gdy praca silnika powoduje nadmierną emisję spalin lub hałasu. To przewinienie może skutkować mandatem nawet do 300 złotych. Warto zwrócić uwagę na te przepisy, gdyż ich nieprzestrzeganie może wiązać się z konsekwencjami finansowymi.

Mandat za brudne tablice rejestracyjne

Zimą tablice rejestracyjne naszych pojazdów bardzo szybko stają się pokryte brudem i śniegiem. Szczególnie numery rejestracyjne z tyłu auta tracą czytelność. Zazwyczaj pamiętamy o ryzyku mandatu za nieodśnieżone auto, ale często zapominamy o stanach tablic. Niemniej jednak, jeśli na tablicy rejestracyjnej gromadzi się błoto lub śnieg w stopniu, który utrudnia odczyt, możemy naruszyć przepisy i zostać ukarani mandatem.

Jak wysoka będzie kara? To zależy od wielu czynników, m.in. od oceny policjanta. Jeśli zostaniemy uznani za naruszających art. 60 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który zabrania zakrywania elementów jak światła, sygnalizacja, czy tablice rejestracyjne, mandat może sięgnąć nawet 500 złotych.

Mandat za brudne światła

Podobne ryzyko dotyczy także stanu reflektorów. Odpowiedzialność za utrzymanie czystości kloszy lamp może skutkować mandatem w wysokości od 20 do 500 złotych. Warto więc pamiętać o regularnym czyszczeniu tych elementów, by uniknąć niepotrzebnych kosztów mandatów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version