Każdy pracownik może otrzymać dwa dodatkowe dni wolnego do końca roku, ale jeśli ich nie wykorzysta, niestety tracą ważność. Jednak istnieje warunek.

Pracownicy wychowujący przynajmniej jedno dziecko poniżej 14 roku życia mają prawo do skorzystania z 16 godzin lub dwóch dni urlopu w ciągu roku, nazywanego popularnie „urlopem na opiekę”. To, co może zaskakiwać, to fakt, że nie tylko rodzice mogą z tego skorzystać. Dodatkowo, w czasie korzystania z tego urlopu, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie.

Masz niewykorzystany urlop?

Urlop na opiekę jest dostępny dla każdej osoby faktycznie zaangażowanej w wychowanie dziecka, nie tylko dla biologicznych rodziców. Istotne jest wykonywanie obowiązków związanych z opieką nad dzieckiem. Osoby opiekujące się dziećmi, choć nie są biologicznymi rodzicami, również mają do niego prawo. Natomiast rodzice, którzy nie sprawują opieki nad dzieckiem (np. po rozwodzie i nie mający nad nim pieczy), nie mają prawa do tego urlopu.

Pracownik ma swobodę decyzji, czy chce wykorzystać urlop w formie dniowej czy godzinowej. Godzinny urlop można podzielić nawet na 16 części. Pracownicy zatrudnieni na niepełny etat mają prawo do urlopu proporcjonalnego do swojego wymiaru czasu pracy. W niektórych sytuacjach bardziej opłacalne może być wzięcie urlopu w formie dniowej niż godzinowej.

Aby skorzystać z urlopu, pracownik musi złożyć stosowny wniosek do pracodawcy – w wersji papierowej lub elektronicznej. Wniosek ten jest wiążący dla przełożonego, który nie może odmówić udzielenia urlopu, jeśli pracownik ma do niego prawo. Wniosek powinien być złożony w odpowiednim terminie, aby pracodawca mógł zorganizować ewentualne zastępstwo.

Niewykorzystany urlop nie przenosi się na kolejny rok. Odmowa udzielenia pracownikowi urlopu w czasie, gdy ma on do niego prawo, jest wykroczeniem zagrożonym karą grzywny.

Urlop na opiekę stanowi istotne uprawnienie dla pracowników zaangażowanych w wychowanie dzieci. Umożliwia załatwienie nagłych spraw rodzinnych i opiekę nad dziećmi w nieprzewidzianych sytuacjach. Warto korzystać z tego uprawnienia w sposób rozważny, gdy zachodzi taka potrzeba.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version