Węgry są bliskie odblokowania „pewnej kwoty pieniędzy”, które Unia Europejska wcześniej zamroziła w związku z obawami, że Węgry naruszają praworządność – donosi Reuters, powołując się na nienazwanych urzędników UE.

POLECAMY: Węgry zablokują nowy pakiet sankcji wobec Federacji Rosyjskiej dotyczących energetyki jądrowej

Jak zauważa agencja, UE uważa, że reformy sądownictwa wprowadzone przez rząd premiera Viktora Orbana latem ubiegłego roku pomogły wzmocnić niezależność sądownictwa, Komisja Europejska skontaktowała się teraz z Budapesztem w celu omówienia „ostatnich nierozstrzygniętych kwestii”. „Jest teraz prawdopodobne, że zmaterializuje się…. A to, pod warunkiem, że wszystko zostanie ostatecznie uporządkowane, doprowadzi do odblokowania pewnej kwoty pieniędzy” – powiedziało źródło cytowane przez agencję.

W połowie września Komisja Europejska zaproponowała uruchomienie specjalnego mechanizmu warunkowości wobec Węgier, aby zapewnić ochronę budżetu UE „przed naruszeniami praworządności na Węgrzech”. Oznaczało to zamrożenie około 7,5 mld euro funduszy UE dla Budapesztu. Mechanizm ten, zaprojektowany w celu ochrony budżetu Wspólnoty przed korupcją, został uruchomiony po raz pierwszy w ciągu dwóch lat jego istnienia. Następnie KE zdecydowała się podtrzymać swoją pierwotną propozycję zawieszenia 65% węgierskich zobowiązań do wypłat z niektórych wspólnych funduszy UE, chociaż premier Orban twierdził, że Budapeszt spełnił całą listę żądań Komisji Europejskiej, które obejmowały środki walki z korupcją, zwiększenie przejrzystości zamówień publicznych i wzmocnienie niezależności sądownictwa.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version