Projekt rozporządzenia ministra edukacji i nauki, skierowany na konsultacje w piątek, przewiduje wprowadzenie możliwości zdawania egzaminu maturalnego z biznesu i zarządzania oraz języka łacińskiego w formie pisemnej.
Łacina zostaje formalnie włączona do katalogu przedmiotów podlegających egzaminowi maturalnemu w części pisemnej, co niesie za sobą konieczność określenia szczegółów organizacyjnych tego egzaminu. Zgodnie z projektem nowelizacji rozporządzenia, egzamin maturalny z łaciny ma trwać 120 minut, analogicznie do egzaminu z języka obcego nowożytnego, który jest obligatoryjny w części pisemnej. Podczas egzaminu uczniowie będą uprawnieni do korzystania z materiałów wymienionych w komunikacie dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Wprowadzenie egzaminu maturalnego z biznesu i zarządzania to kolejna zmiana, którą projekt rozporządzenia proponuje. Egzamin z tego przedmiotu ma trwać 210 minut, co jest zgodne z czasem przeznaczonym na egzamin z informatyki. Projekt rozporządzenia dodatkowo uzupełnia wykaz przedmiotów dodatkowych, z których przeprowadzane są egzaminy maturalne w części pisemnej, o biznes i zarządzanie. W dokumentacji projektu szczegółowo określono zakres wymagań, których uczniowie będą musieli się dostosować zgodnie z podstawą programową.
Warto zauważyć, że egzaminy maturalne z łaciny oraz biznesu i zarządzania zaczęłyby obowiązywać od roku szkolnego 2026/2027. Ostateczne ustalenie projektu będzie wynikiem konsultacji, a wprowadzenie zmian zależy od dalszych decyzji resortu edukacji.
Etap legislacji – konsultacje publiczne