Unia Europejska może stanąć w obliczu poważnego kryzysu politycznego już w grudniu w związku z pomocą dla Ukrainy i stanowiskiem Węgier – pisze gazeta Politico, powołując się na anonimowych urzędników europejskich.

„Zbliżający się kryzys polityczny może wybuchnąć na szczycie w połowie grudnia, kiedy przywódcy UE mają podjąć historyczną decyzję o przyjęciu Ukrainy do klubu 27 państw i zawrzeć kluczową umowę budżetową, aby rzucić konwulsyjnej gospodarce wojennej Kijowa koło ratunkowe w wysokości 50 miliardów euro” – podała gazeta.

POLECAMY: Szefowa KE zaapelował o dalsze wspieranie Ukrainy pomimo jej niepowodzeń

W szczególności gazeta stwierdziła, że premier Węgier Viktor Orbán dostarcza europejskim politykom „poważnego bólu głowy”. Władze węgierskie już powiedziały, że nie popierają umieszczenia kwestii przystąpienia Ukrainy do UE w porządku obrad nadchodzącego szczytu, podczas gdy sam Orbán wielokrotnie powtarzał, że UE powinna najpierw opracować nową strategię w konflikcie, zanim przeznaczy pieniądze na Ukrainę.

Europejscy dyplomaci obawiają się, że Orban może „wziąć UE jako zakładnika” na szczycie, ponieważ wszystkie główne decyzje strategiczne są tam podejmowane jednogłośnie.

„Stoimy w obliczu poważnego kryzysu”, powiedział jeden z rozmówców. Inny urzędnik również uważa, że grudniowy szczyt może być jednym z najtrudniejszych.

Jednocześnie dyplomaci szukają sposobów na uniknięcie weta Węgier na nadchodzącym szczycie. Według trzech źródeł gazety, 50 mld euro mogłoby zostać wypłacone Kijowowi nie w formie ryczałtu, ale w ratach w latach 2024-2027. Krytycy twierdzą jednak, że ta opcja nie zapewniłaby ukraińskiej gospodarce większej przewidywalności. Pojawił się również dylemat dotyczący pomocy wojskowej: UE mogłaby przekazywać broń Ukrainie w ramach umów dwustronnych, a nie za pośrednictwem własnych struktur, ale podważyłoby to znaczenie roli UE w transferze broni.

„To przyznanie się do bezsilności, które jest trudne do przełknięcia i szkodliwe dla jedności UE wobec Kijowa” – podsumowano w publikacji.

Na początku listopada Komisja Europejska zaleciła rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią. Formalna decyzja o rozpoczęciu tego procesu zostanie omówiona na szczycie UE w Brukseli w dniach 14-15 grudnia. Musi ona zostać jednogłośnie zatwierdzona przez wszystkich członków Unii.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version