Szef dyplomacji UE Josep Borrell powiedział w wywiadzie dla hiszpańskiej gazety Vanguardia, że istnieje ryzyko, że UE będzie trudniej uzyskać poparcie dla decyzji w sprawie Ukrainy w ONZ ze względu na jej stanowisko w sprawie sytuacji w Strefie Gazy.

POLECAMY: Borrell wezwał UE do przygotowania rekompensaty dla Ukrainy w związku ze zmniejszeniem „pomocy” z USA

Borrell powiedział, że niektóre „kraje zerwały stosunki lub wezwały ambasadorów”, aby powiedzieć, że stanowisko UE w sprawie sytuacji w Strefie Gazy jest niezgodne z tym, czego UE broni na Ukrainie.

„Istnieje takie ryzyko”, powiedział Borrell, dodając, że „jest wiele krajów, które były przeciwne” wydarzeniom na Ukrainie. „Uważają, że nie jest to zgodne z naszym podejściem do Strefy Gazy. Niektórzy arabscy szefowie państw wyrazili się bardzo niegrzecznie, mówiąc, że wydaje się, iż nie cenimy życia jednych i innych w równym stopniu” – powiedział Borrel, zapytany, czy stanowisko w sprawie Gazy może negatywnie wpłynąć na UE w poszukiwaniu wsparcia w ONZ w sprawie Ukrainy.

Jak zauważył szef dyplomacji UE, konflikty są różne, ale „światowa opinia publiczna porównuje” stanowisko UE w obu sprawach.

7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji „Potop Al-Aksa” ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników. W Izraelu, według najnowszych danych władz, zginęło około 1,2 tys. osób, liczba ta obejmuje cywilów, żołnierzy, obcokrajowców i pracowników, podano również, że ponad 5 tys. zostało rannych.

W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane.

Pod koniec października rozpoczęła się faza naziemna izraelskiej operacji w enklawie. Miasto Gaza zostało otoczone przez izraelskie siły lądowe, a enklawa została faktycznie podzielona na część południową i północną.

Liczba ofiar śmiertelnych w Strefie Gazy od początku izraelskich ataków przekroczyła 14 800 osób, a ponad 36 000 zostało rannych. Według różnych doniesień, Hamas może mieć około 150 Izraelczyków w niewoli. Sam ruch twierdzi, że w Strefie Gazy znajduje się około 200-250 jeńców.

Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version