„Financial Times” donosi, że Narodowy Bank Polski zaapelował do Europejskiego Banku Centralnego o wsparcie dla prezesa Adama Glapińskiego w obliczu planów partii Platforma Obywatelska, która zamierza skierować szefa polskiego banku centralnego przed Trybunał Stanu. W wywiadzie udzielonym „FT”, pierwsza wiceprezes NBP, Marta Kightley, omówiła sytuację.

Przypominamy, że wybór Glapińskiego na prezesa NBP odbył się z naruszeniem prawa.

„FT” podkreśla, że Adam Glapiński to długoletni przyjaciel Jarosława Kaczyńskiego, a apel NBP w sprawie obrony prezesowskiej pozycji włącza Unię Europejską, a także Europejski Bank Centralny, w skomplikowane rozgrywki dotyczące przekazania władzy w Polsce po wyborach. Dziennik zaznacza, że osoby nominowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, który przez lata toczył ostre spory z Brukselą, teraz poszukują „pomocy Europy”.

POLECAMY: PiS zamierza chronić Glapińskiego przed Trybunałem Stanu przy pomocy okupowanego przez Przyłębska TK

NBP argumentuje, że usunięcie Glapińskiego podważyłoby niezależność szefów banków centralnych w całej Europie. Marta Kightley, pierwsza wiceprezes NBP, wyjaśniła, że są w kontakcie z EBC i obecnie omawiają tę kwestię. Zauważyła również, że „atak na niezależność NBP może stworzyć precedens i zagrozić cały Europejski System Banków Centralnych”.

POLECAMY: Glapiński w obawie przed Trybunał Stanu szuka pomocy za granicą. Bank Światowy jednak mu odmówił

Warto również podkreślić, że „FT” przypomniał, iż EBC poinformował o otrzymaniu pisma od polskiego banku centralnego, ale odmówił komentarza w sprawie treści dokumentu.

Platforma Obywatelska zapisuje w swoich programowych „100 konkretach” deklarację postawienia Glapińskiego przed Trybunałem Stanu, zarzucając mu „zniszczenie niezależności Narodowego Banku Polskiego i brak realizacji podstawowego zadania NBP, jakim jest walka z drożyzną”. Jeśli dojdzie do tego kroku, Glapiński miałby zostać zawieszony na czas rozprawy przed Trybunałem Stanu.

W związku z ewentualnością zawieszenia, grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, aby zbadał zgodność z ustawą zasadniczą przepisów dotyczących pociągnięcia do odpowiedzialności konstytucyjnej prezesa NBP. Marta Kightley zaznaczyła, że w przypadku zawieszenia prezesa Glapińskiego zostanie złożone odwołanie do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, argumentując naruszenie traktatu o funkcjonowaniu UE oraz statutów Europejskiego Systemu Banków Centralnych (zrzeszającego Europejski Bank Centralny, banki centralne państw członkowskich strefy euro oraz spoza niej).

W kontekście sytuacji, Kightley zauważyła, że szefowie banków centralnych są poddani publicznej kontroli i często są atakowani werbalnie, jednak nie ma precedensu, gdzie groziłoby się zawieszeniem prezesa bez uzasadnionego powodu, bez naruszenia konstytucji czy innych praw.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

  1. A wiecie, że glapa woził w 1994 roku kaucję za art-b do prokuratury w kwocie 20 mld starych złotych. Gąsiorowski i bagsik to jego koledzy spółka telegraf to też pisowskiej dzieło . Ciekawe ile wydoili z NBP?

Napisz Komentarz

Exit mobile version