Perspektywy wakacji kredytowych na przyszły rok są nadal niepewne, a plotki krążące po kuluarach sejmowych tylko pogłębiają tę niepewność. Ostatnia, zaskakująca decyzja Polski 2050 w sprawie projektu ustawy dotyczącej wakacji kredytowych dodatkowo skomplikowała sytuację.

Aktualnie obowiązujące regulacje umożliwiają zawieszenie czterech rat rocznie dla posiadaczy kredytów hipotecznych – po jednej na każdy kwartał. Zgodnie z informacjami na portalu legaartis.pl, ta opcja wsparcia jest dostępna.

Jednak problemem jest to, że obecna forma pomocy dla kredytobiorców ma ważność tylko do końca bieżącego roku. Niepewność co do tego, czy i w jakiej formie wsparcie będzie dostępne w przyszłym roku, utrzymuje się. Długotrwałe debaty w Sejmie jeszcze bardziej podgrzewają niepewność wśród tych, którzy mogliby być potencjalnymi beneficjentami tego wsparcia.

Projekt Polski 2050

Grupa posłów z Polski 2050, kierowanej przez Szymona Hołownię, przedstawiła niedawno projekt ustawy dotyczącej wakacji kredytowych na rok 2024. Dokument ten zawierał głównie te same warunki, które obowiązują do końca 2023 roku, nie planując zmian w ilości rat kredytu, które mogłyby zostać zawieszone.

Istotną zmianą, proponowaną w tym projekcie, miało być wprowadzenie kryterium określającego, kto miałby prawo do zawieszenia rat. Gdyby projekt wszedł w życie, tylko osoby, których wydatki na spłatę miesięcznej raty kredytowej stanowiłyby ponad 40% ich dochodu przez trzy miesiące przed złożeniem wniosku, kwalifikowałyby się do tego wsparcia. Ta nowa regulacja miałaby skutkować zmniejszeniem liczby osób uprawnionych do wakacji kredytowych.

Wakacje kredytowe. Co zakładał projekt Polski 2050?

Zmiany w możliwości zawieszenia rat kredytu hipotecznego były proponowane w celu wprowadzenia kryteriów uprawniających kredytobiorcę do skorzystania z tej opcji. Dotychczasowy system umożliwiał zawieszenie 4 rat w ciągu roku, przy czym było to możliwe raz na kwartał.

Nowy projekt zakładał wprowadzenie konkretnego kryterium umożliwiającego skorzystanie z tej formy wsparcia. Zgodnie z propozycją, osoba zaciągająca kredyt mogłaby skorzystać ze zwolnienia, jeśli wydatki związane z obsługą miesięcznej raty kapitałowej i odsetkowej przekraczałyby 40% w okresie trzech ostatnich miesięcy przed złożeniem wniosku.

Ta zmiana miałaby na celu bardziej precyzyjne określenie sytuacji, w której kredytobiorca mógłby skorzystać z zawieszenia rat kredytowych. Ograniczenie to do osób, których wydatki związane z kredytem stanowiły znaczący procent ich miesięcznych dochodów, miało zwiększyć wsparcie dla tych, którzy rzeczywiście znajdowali się w trudnej sytuacji finansowej.

Koniec wakacji kredytowych?

Projekt ten z pewnością zmiękł niepokój kredytobiorców, którzy liczyli na dalsze korzyści związane z wakacjami kredytowymi. Niemniej jednak, w ostatnich wydarzeniach pojawiła się istotna zmiana dotycząca tego wniosku.

Według informacji opublikowanych na stronie internetowej Sejmu, projekt ustawy dotyczący wakacji kredytowych na rok 2024 został wycofany. To oznacza, że obecnie sytuacja powróciła do punktu wyjścia, a status ewentualnego wsparcia dla kredytobiorców w przyszłym roku pozostaje w sferze niepewności.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version