W styczniu Pfizer we współpracy z BioNTech pozwały Węgry w związku z problemami dotyczącymi dostaw szczepionek przeciwko koronawirusowi – donosi politico.eu. Kraj ten dołącza tym samym do listy europejskich państw, które znalazły się pod zarzutem koncernów farmaceutycznych w związku z dostawami szczepionek. Polska również znajduje się w trakcie sporu z tymi firmami.
POLECAMY: Pfizer pozywa Polskę z powodu niewywiązania się z umowy „szczepionkowej”
Rzecznik Pfizera potwierdził informację, wskazując, że sprawa jest obecnie przedmiotem rozprawy przed belgijskim sądem. Jednocześnie zastrzegł, że „trwają rozmowy z rządem w Budapeszcie”.
Według dostępnych dokumentów, Pfizer żąda od władz węgierskich zapłaty za 3 miliony dawek szczepionki BioNTech/Pfizer o łącznej wartości około 60 milionów euro. Spór ten rozpoczął się w listopadzie 2022 roku, kiedy rząd Viktora Orbana poinformował koncern o zamiarze opóźnienia płatności, argumentując to sytuacją konfliktu na Ukrainie.
W marcu miała miejsce pierwsza rozprawa w trwającym procesie. Niemniej jednak sędzia odrzucił żądanie Pfizera o przyspieszone procedowanie. Od tego czasu nie odbyły się kolejne rozprawy.
Polska również jest zaangażowana w spór z Pfizerem. We wtorek odbyła się krótka rozprawa przed brukselskim Sądem Pierwszej Instancji, podczas której obie strony zgodziły się na odroczenie jej do 30 stycznia.
Spór pomiędzy Warszawą a Pfizerem dotyczy umów zobowiązujących Polskę do zakupu kolejnych partii szczepionek przeciwko COVID-19. W związku z nadmierną ilością dostępnych preparatów oraz obciążeniami dla finansów publicznych w wyniku rosyjskiej agresji, Polska już w pierwszej połowie 2022 roku podjęła próby przekonania Pfizera do renegocjacji umów zawartych na wcześniejszym etapie pandemii.
Mimo tych starań Pfizer zdecydował się pozwać Polskę za rzekome niezrealizowanie umowy, żądając zapłaty 6 mld złotych za 60 milionów dawek preparatu.
Portal Politico.eu zaznacza, że tego typu procesy stanowią dodatkowy element rosnącej liczby postępowań sądowych związanych z zamówieniami unijnymi na szczepionki w czasie pandemii. Jednakże podobne przypadki są powszechne.
Przykłady?
W Rumunii prokuratora przedstawiła zarzuty byłemu premierowi Florinowi Citu i dwóm byłym ministrom zdrowia. Śledczy twierdzą, że politycy zakupili zbyt wiele szczepionek przeciwko COVID-19 i doprowadzili tym samym do szkody w wysokości ponad 1 miliarda euro dla państwa.
POLECAMY: Były premier Rumunii z zarzutami ws. zakupu szczepionek na Covid-19
Belgijski lobbingista Frederic Baldan wszczął postępowanie karne przeciwko przewodniczącej Komisji, Ursuli von der Leyen, związane z jej rzekomą rolą w mediacji przy zawieraniu największego kontraktu na szczepionki w Unii Europejskiej obejmującego 1,1 miliarda dawek. Dodatkowo amerykański dziennik „The New York Times” złożył pozew przeciwko Komisji Europejskiej w związku z odmową ujawnienia treści wiadomości SMS wymienianych pomiędzy szefową KE a szefem Pfizera, Albertem Bourlą, dotyczących ogromnego kontraktu na szczepionki.
Warto także zauważyć, jak przypomniało politico.eu, że w październiku 2022 roku Prokuratura Europejska (EPPO) ogłosiła wszczęcie dochodzenia w sprawie zamówień na szczepionki, choć nie sprecyzowano, które osoby są objęte tym dochodzeniem.