Farmaceutyczny gigant Pfizer zdecydował się podjąć prawne kroki przeciwko Polsce w związku z brakiem odbioru oraz nieuregulowaniem płatności za 60 milionów dawek szczepionek przeciwko Covid-19. Koncern żąda od Polski około 6 miliardów złotych w związku z naruszeniem umowy. W Brukseli odbyła się pierwsza rozprawa w tej sprawie, której obie strony zgodziły się odroczyć do 30 stycznia – informuje portal Politico.eu. Warto zauważyć, że Polska nie jest jedynym krajem, który został pozwany przez Pfizer z powodu dostaw szczepionki Comirnaty.

POLECAMY: Pfizer pozywa Polskę z powodu niewywiązania się z umowy „szczepionkowej”

Rozprawa przed sądem w Brukseli była krótka, a obie strony zgodziły się na odroczenie do 30 stycznia – podaje Politico. Przypomnijmy, że proces odbywa się w Belgii zgodnie z przepisami prawa tego kraju, ponieważ kontrakt na zakup szczepionek został wynegocjowany przez Komisję Europejską zgodnie z belgijskim prawem.

Spór między Pfizerem a Polską dotyczy kontraktów, na mocy których Polska miała zobowiązać się do zakupu kolejnych partii szczepionek przeciwko Covid-19. W kwietniu 2022 roku Polska poinformowała Komisję Europejską i Pfizera o rezygnacji z dalszych dostaw szczepionki, argumentując to spadkiem zapotrzebowania, związanej z poprawą sytuacji epidemiologicznej na świecie. Dodatkowym czynnikiem były nowe wyzwania budżetowe związane z sytuacją na Ukrainie i napływem uchodźców. Polska powoływała się również na klauzulę „siły wyższej”. Mimo prób renegocjacji kontraktów z Pfizerem, Polska nie odniosła sukcesu.

POLECAMY: Węgry pozwane przez Pfizer za odmowę realizacji umowy

Ponadto, jak informuje Politico, Polska nie jest jedynym krajem, który boryka się z Pfizerem w sądzie. Węgry również zostały pozwane przez Pfizera i BioNTech w styczniu 2023 roku, po tym jak w listopadzie 2022 roku wstrzymały płatności za kolejne dostawy szczepionek z powodu wyzwań związanych z wojną na Ukrainie. Proces ten również toczy się przed sądem w Belgii, a Pfizer domaga się od Węgier zapłaty za 3 miliony dawek Comirnaty o wartości około 60 milionów euro. Pierwsza rozprawa w tej sprawie odbyła się w marcu 2023 roku.

Portal Politico zauważa, że istnieje wiele postępowań prawnych związanych z zamówieniami krajów Unii Europejskiej na szczepionki Pfizera. Przykłady to Rumunia, gdzie prokuratura chce uchylenia immunitetu byłemu premierowi z powodu zakupu zbyt dużej ilości szczepionek, oraz Belgia, gdzie lobbysta pozwał przewodniczącą Komisji Europejskiej, Ursulę von der Leyen, domagając się uchylenia jej immunitetu i zbadania korespondencji z dyrektorem generalnym Pfizera. Prokuratura Europejska ogłosiła również w październiku 2022 roku wszczęcie dochodzenia w sprawie zamówień na szczepionki dla krajów UE, choć szczegóły tego dochodzenia nie zostały jeszcze sprecyzowane.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version