Premierzy Hiszpanii, Belgii, Irlandii i Malty – Pedro Sanchez, Alexander de Croo, Leo Varadkar i Robert Abela – wspólnie wystosowali pismo do przewodniczącego Rady Europejskiej, Charlesa Michela, popierając utworzenie państwa palestyńskiego – donosi dziennik „ABC”.

List został przesłany do Michela przed nadchodzącym posiedzeniem Rady Europejskiej w Brukseli, informuje „ABC”. Sygnatariusze podkreślają powagę sytuacji w Strefie Gazy oraz ryzyko eskalacji konfliktu w regionie.

Szefowie rządów domagają się wprowadzenia „poważnej debaty na temat wydarzeń na Bliskim Wschodzie” na porządek obrad Rady Europejskiej. Ich celem jest opracowanie jasnego wspólnego stanowiska UE w sprawie konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

POLECAMY: Prezydent Chorwacji mówi, że Palestyńczycy zasługują na własne państwo

Hiszpania jest jednym z niewielu krajów europejskich, które wyraziły zamiar uznania państwa palestyńskiego jako trwałego rozwiązania konfliktu – zaznacza dziennik.

Sygnatariusze listu łączą swoją inicjatywę z działaniami sekretarza generalnego ONZ, Antonio Guterresa, który skorzystał z rzadko stosowanego artykułu 99 Karty NZ w kontekście „zagrożenia dla pokoju międzynarodowego”, aby skłonić Radę Bezpieczeństwa do zajęcia się kryzysem humanitarnym w Gazie.

Premierzy Hiszpanii, Belgii, Irlandii i Malty przedstawili w piśmie kilka propozycji, w tym natychmiastowe działania mające na celu ochronę ludności cywilnej w Gazie oraz dostarczenie pomocy humanitarnej potrzebującym. Podkreślają, że blokowanie dostaw pomocy dla ludności cywilnej jest sprzeczne z prawem międzynarodowym.

Autorzy listu argumentują, że nie można wrócić do stanu sprzed 7 października, a Autonomii Palestyńskiej należy udzielić wsparcia finansowego i politycznego, aby przejęła kontrolę nad Gazą. Uważają to za kluczowe dla bezpieczeństwa Izraela.

Premierzy proponują także ukaranie „brutalnych osadników, którzy atakują wysiedlone społeczności palestyńskie”, poprzez „zamrożenie ich aktywów”.

W celu osiągnięcia dwupaństwowego rozwiązania konfliktu na Bliskim Wschodzie, premierzy nawołują do zorganizowania międzynarodowej konferencji. Argumentują, że wiarygodna perspektywa uznania państwa palestyńskiego stanowi fundament postępu w kierunku wzajemnego uznania, pokoju i bezpieczeństwa w regionie. Jednocześnie ostrzegają przed antysemickimi incydentami w Europie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version