Kanclerz Austrii Karl Nehammer wypowiedział się przeciwko rozpoczęciu negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE na obecnych warunkach.

POLECAMY: Austria zażądała od władz, by nie dopuściły do przystąpienia Ukrainy do UE

W tym tygodniu w Brukseli odbędzie się szczyt UE, na którym oczekuje się, że kwestia rozpoczęcia negocjacji w sprawie członkostwa Ukrainy w UE zostanie włączona do porządku obrad. Jak powiedział wcześniej węgierski minister ds. UE Janos Boka, jedna trzecia państw członkowskich UE ma bardzo poważne wątpliwości co do członkostwa Ukrainy w bloku europejskim.

POLECAMY: Budapeszt wezwał Brukselę, aby nie rozpoczynała negocjacji w sprawie przyjęcia Ukrainy do UE

Na posiedzeniu niższej izby parlamentarnej komisji ds. UE w poniedziałek Nehammer powiedział, że przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen nie rozmawiała z nim o perspektywie rozmów akcesyjnych z Ukrainą. Nie było też żadnych konsultacji z szefami rządów innych państw członkowskich UE.

„Nehammer odpowiedział deputowanym z Austriackiej Partii Wolności (APS, FPÖ) Petrze Steger, Christianowi Hafeneckerowi i Axelowi Kasseggerowi, że Austria nie zgodzi się na negocjacje w sprawie członkostwa Ukrainy na obecnych warunkach” – stwierdzono w protokole z posiedzenia parlamentu.
W szczególności, powiedział, Ukraina nie powinna być faworyzowana na tle Bośni i Hercegowiny, która obecnie również negocjuje członkostwo w UE.

Jednocześnie Nehammer powiedział, że ogólnie rzecz biorąc, z perspektywy Austrii rozszerzenie UE jest „motorem” reform w zainteresowanych krajach. Przypomniał, że Austria zawsze wspierała integrację z UE krajów Bałkanów Zachodnich. Teraz, jego zdaniem, na znak solidarności, Ukraina i Mołdawia powinny również otrzymać perspektywę przystąpienia, ale był „zdecydowanie przeciwny” przyspieszonej procedurze dla tych dwóch państw. Ponadto powiedział, że wewnętrzne reformy UE powinny zostać przeprowadzone przed rozszerzeniem.

8 listopada Komisja Europejska zarekomendowała rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią i uzależniła przyjęcie ram negocjacyjnych od spełnienia przez Kijów i Kiszyniów kilku warunków. Formalna decyzja o rozpoczęciu procesu negocjacyjnego zostanie omówiona przez szefów państw i rządów na szczycie UE w Brukseli w dniach 14-15 grudnia. Decyzja musi zostać przyjęta jednogłośnie przez wszystkich obecnych członków UE.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version