W ubiegłym tygodniu otwarto wystawę na Litwie, poświęconą historii Wilna, która niestety zawierała kontrowersyjne przedstawienia Polaków. Na tej ekspozycji Polacy zostali ukazani w sposób negatywny, przedstawieni jako świnie i okupanci.

Informację o otwarciu wystawy podał portal litewskiego dziennika Lietuvos Rytas w ubiegłym tygodniu. Wystawa jest obecnie dostępna w jednym z muzeów w Kownie i została przygotowana z okazji obchodów 700-lecia Wilna, które miały miejsce w tym roku. Na wystawie zaprezentowano blisko 200 ikonograficznych przedstawień, obejmujących różne okresy historii Wilna.

POLECAMY: Litwa, Łotwa i Estonia bronią interesu „eurokołchozu” i Ukrainy w sporze polskich przewoźników

Niestety, na jednym z eksponatów, datowanym na rok 1925, Polacy zostali przedstawieni w kontrowersyjny sposób jako świnie i okupanci. Szczegóły tego przedstawienia można zobaczyć na 49 sekundzie nagrania zamieszczonego poniżej. Figura świni została ukazana ze wstęgą w barwach polskich oraz symbolami narodowymi, odznaczeniami i rogatywką z Godłem Polski.

Przypominamy, że w Muzeum Ofiar Ludobójstwa w Wilnie eksponowane są tablice, które odnoszą się do „polskiej okupacji” miasta. Te specjalne tablice przedstawiają historię obiektu, zbudowanego przez Rosjan pod koniec XIX wieku jako siedziby miejscowego sądu gubernialnego. Okres II RP, gdy budynek pełnił funkcję sądu wojewódzkiego, został opisany jako „1920-1939 – sądy polskiej władzy okupacyjnej”.

Wcześniej, podobne twierdzenia o „polskiej okupacji Wilna” były głoszone przez wysokich przedstawicieli litewskich władz. W 2009 roku minister spraw zagranicznych Litwy Vygaudas Uszackas napisał list do ówczesnego szefa polskiej dyplomacji, Radosława Sikorskiego. W liście sprzeciwiał się stanowisku szefa polskiego MSZ, który podkreślał, że przynależność Wilna do Polski w okresie międzywojennym nie była okupacją.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version