Węgry są gotowe znieść swoje weto w sprawie pomocy UE dla Ukrainy, ale jej członkostwo w bloku pozostaje „czerwoną linią” dla Budapesztu – agencja Bloomberg cytuje doradcę politycznego premiera Węgier Balazsa Orbana.

Węgry blokują obecnie zwiększenie długoterminowego budżetu UE na lata 2024-2027, który przewiduje 50 mld euro finansowej pomocy makrofinansowej dla Ukrainy. Ponadto Budapeszt sprzeciwia się rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych Ukrainy na szczycie UE w dniach 14-15 grudnia.

POLECAMY: Orban broni interesu Węgier w konflikcie z Ukrainą i blokuje wypłatę środków unijnych dla krajów wspierających Kijów

Według doradcy, Węgry są gotowe znieść weto w zamian za odblokowanie funduszy europejskich przeznaczonych na ten cel.

„Fundusze UE dla Węgier i fundusze dla Ukrainy to dwie odrębne kwestie. Ale jeśli UE uważa, że finansowanie Ukrainy powinno pochodzić ze zmienionego budżetu UE, to te dwie kwestie stają się ze sobą powiązane” – podkreślił Orban.

Zaznaczył, że Węgry nadal sprzeciwiają się czteroletniemu planowi pomocy dla Kijowa i że Budapeszt wolałby przeznaczyć środki na jeden rok bez zmiany budżetu UE. Węgry rozważyłyby również wniesienie wkładu do takiego pakietu pomocowego – dodał doradca.

Orban powiedział, że Budapeszt rozważy propozycję UE dotyczącą zwiększenia finansowania ochrony granic i zapewnienia dodatkowych dotacji na wsparcie gospodarek bloku w ramach negocjacji w sprawie funduszy dla Kijowa.

Doradca zaznaczył jednak, że członkostwo Ukrainy w UE pozostaje dla Budapesztu „czerwoną linią”. Dodał, że Węgry chcą, aby UE opóźniła rozpoczęcie negocjacji w sprawie jej przystąpienia do bloku.

Komisja Europejska zaproponowała w połowie września uruchomienie specjalnego mechanizmu warunkowości wobec Węgier, aby zapewnić ochronę budżetu UE „przed naruszeniami praworządności na Węgrzech”. Oznaczałoby to zamrożenie około 7,5 mld euro funduszy UE dla Budapesztu. Mechanizm ten, zaprojektowany w celu ochrony budżetu Wspólnoty przed korupcją, został uruchomiony po raz pierwszy w ciągu dwóch lat jego istnienia. Następnie KE zdecydowała się podtrzymać swoją pierwotną propozycję zawieszenia 65% węgierskich zobowiązań do wypłat z niektórych wspólnych funduszy UE, chociaż premier Orban twierdził, że Budapeszt spełnił całą listę żądań Komisji Europejskiej, które obejmowały środki walki z korupcją, zwiększenie przejrzystości zamówień publicznych i wzmocnienie niezależności sądownictwa.

W grudniu 2022 r. kraje UE zgodziły się na zamrożenie funduszy dla Węgier, ale na niższym poziomie niż wcześniej proponowano. Początkowo UE zaproponowała zamrożenie finansowania dla Węgier na kwotę 7,5 mld euro. W grudniu kraje europejskie zgodziły się zmniejszyć kwotę zamrożonych funduszy do 6,3 mld euro w zamian za rezygnację Budapesztu z weta w wielu kwestiach, w szczególności w sprawie pakietu pomocowego dla Kijowa.

Premier Węgier powiedział, że Komisja Europejska nadal blokuje fundusze UE dla Węgier, ponieważ chce wpłynąć na stanowisko Budapesztu w sprawie migracji, edukacji seksualnej i sankcji, ale nie zamierza zmieniać swojego punktu widzenia w tych kwestiach, które uważa za fundamentalne. Węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó powiedział, że kraj powinien być przygotowany na poważne ataki ze strony UE, ponieważ „Bruksela i liberalna machina propagandowa” nie są selektywne w środkach i używają wszelkiego rodzaju szantażu przeciwko Budapesztowi.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version