Ewa Wanat, ceniona postać w polskim świecie mediów, zmarła w wieku 61 lat. Znana jako redaktor naczelna w Tok FM oraz Polskim Radiu RDC, pozostawiła trwały ślad jako współtwórczyni Medium Publiczne. Jej wszechstronna kariera obejmowała nie tylko pracę dziennikarską, ale także pisarstwo, czego dowodem są książki takie jak „Chuć, czyli normalne rozmowy o perwersyjnym seksie”, „Biało-Czarna” oraz „Deutsche nasz. Reportaże berlińskie”. Jej oddanie w pracy radiowej i zaangażowanie w różnorodne tematy pozostawiły niezatarty ślad w świecie mediów i kultury.
Dziennikarka miała 61 lat
Wanat podjęła studia polonistyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz niemiecki i teatroznawstwo na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium. Jej ekscytująca podróż po mediach rozpoczęła się w Radiu S Poznań, skąd przeszła do współpracy z TVP Poznań, angażując się w produkcję programów publicystycznych oraz filmów dokumentalnych. Nie ograniczała się tylko do tego – aktywnie uczestniczyła w lokalnym dziennikarstwie, pisząc dla Gazety Wyborczej i pracując dla Telewizji WTK oraz Radia Plus.
W roli redaktor naczelnej w Tok FM, Wanat przyczyniła się do zdobycia przez stację tytułu Stacji Roku 2008. Jej wkład został doceniony również przez tygodnik Wprost, który umieścił ją w gronie 100 najbardziej wpływowych osób w Polsce w 2011 roku. Działalność Wanat dla rozwoju niezależnych mediów w Polsce została uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi w 2013 roku.
Po jej śmierci, wiele osób z branży było poruszone. Tomasz Stawiszyński, publicysta i współpracownik, oraz Dorota Danielewicz, bliska znajoma Wanat, wyrazili głęboki żal oraz podziw dla niezwykłej osobowości i wpływu, jaki miała na ich życie. Wanat zostawiła niezatarte dziedzictwo jako wpływowa i szanowana dziennikarka, której wkład w polskie media był nieoceniony. Jej ślad w branży pozostanie niezapomniany.