Trzynastu posłów do PE złożyło skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), kwestionując zakaz wywieszania flag narodowych w sali posiedzeń Parlamentu Europejskiego. Sprawa została rozpoznana w czwartek 14 grudnia. Wyrok wielu może zdziwić.

Flagi narodowe nie mają miejsca w sali obrad Parlamentu Europejskiego.

W wyroku wydanym w czwartek 14 grudnia 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że nie powinny. Trzynastu skrajnie prawicowych eurodeputowanych, jedenastu z Francji i dwóch z Niemiec, wniosło o unieważnienie wyroku Sądu Unii Europejskiej z 6 października 2021 roku. Trybunał uznał „za niedopuszczalną ich skargę o stwierdzenie nieważności ustnego środka przewodniczącego Parlamentu z dnia 13 stycznia 2020 r. zakazującego posłom wywieszania flagi narodowej na mównicach”, stwierdził TSUE.

„Żadnych flag narodowych, żadnych banerów” zgodnie z wewnętrznymi zasadami

Spór sięga stycznia 2020 roku. Wielka Brytania jest o krok od opuszczenia Unii Europejskiej, wiele lat po głosowaniu w sprawie Brexitu. Atmosfera na sali posiedzeń europejskich jest elektryzująca. Podczas sesji plenarnych w dniach 13 stycznia oraz 29 i 30 stycznia przewodniczący i wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego ustnie przypominają brytyjskim parlamentarzystom, że zabrania się wymachiwania flagą Union Jack, tak jak ma to miejsce w Parlamencie. 29 stycznia Nigel Farage, przywódca zwolenników Brexitu, w szczególności machał flagą narodową podczas swojego ostatniego przemówienia w sali obrad europejskiej.

„Wywieszanie flag państw członkowskich na biurkach posłów wybranych do Parlamentu jest niezgodne z ich funkcją przedstawicielską określoną w traktatach europejskich” – wyjaśnił TSUE w uzasadnieniu wyroku.

Wskazuje również, że zachowanie brytyjskich eurodeputowanych było sprzeczne z Regulaminem Parlamentu Europejskiego, którego art. 10, dotyczący „dobrego porządku posiedzeń”, stanowi, że posłowie nie mogą wywieszać „transparentów lub flag”.

Brak innych środków wyrazu niż zabranie głosu

Ponadto, zgodnie z Regulaminem Parlamentu Europejskiego, posłowie „wypowiadają się poprzez zabranie głosu i zasadniczo nie mają innych środków wyrazu”, podkreśla TSUE.

Niemieccy skarżący ze skrajnie prawicowej partii AfD to Gunnar Beck i Nicolaus Fest. Francuscy wnioskodawcy to członkowie Rassemblement National, w tym jej przewodniczący Jordan Bardella. Są też Jean-Paul Garraud, Thierry Mariani i inni członkowie grupy Tożsamość i Demokracja (ID) w Parlamencie Europejskim, a także posłowie niezrzeszeni, tacy jak Gilbert Collard i Jérôme Rivière, którzy są członkami francuskiej partii Reconquête Érica Zemmoura.

Według AFP, powodowie zostali obciążeni kosztami prawnymi poniesionymi przez Parlament Europejski w tym postępowaniu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version