W środę Sejm przyjął uchwałę mającą na celu przywrócenie ładu w nielegalnej i upolitycznionej Krajowej Radzie Sądownictwa. Uchwała stanowi apel o zawieszenie działalności obecnych członków neoKRS oraz wezwanie do podjęcia działań przez prezydenta. W trakcie środowej debaty Sejm rozpatrywał projekt uchwały dotyczący „usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego w kontekście pozycji ustrojowej oraz funkcji Krajowej Rady Sądownictwa w demokratycznym państwie prawnym”.

POLECAMY: Czas apeli do neoKRS już minął. Teraz należy przejść do konkretnych dziań wobec tej nielegalnej instytucji

W rezultacie głosowania, 239 posłów opowiedziało się za przyjęciem uchwały, podczas gdy 169 było przeciwnych; żaden poseł nie wstrzymał się od głosu.

Wyroki będzie można podważać 

Uchwała zakłada możliwość zakwestionowania wyboru członków neoKRS, którzy zostali wybrani do tego nielegalnego organu w sposób sprzeczny z konstytucją. Izba niższa wezwała do natychmiastowego zaprzestania przez nich działalności. Wnioskodawcy oraz liczni komentatorzy i eksperci prawa wskazują, że uchwały powołujące członków neoKRS naruszają polską konstytucję i normy prawa europejskiego, co potwierdzają również orzeczenia międzynarodowych trybunałów. W uchwale wezwano również prezydenta i inne organy władzy publicznej do podjęcia działań, jednocześnie podkreślając konieczność uchwalenia nowej ustawy dotyczącej KRS oraz wyboru nowego składu tej instytucji.

POLECAMY: Koniec neosędziów? Do Sejmu wpłyną poselski projekt ustawy likwidującej cyrk przestępczej „elity” z neoKRS

Podczas środowych obrad poseł Krzysztof Paszyk, reprezentujący frakcje parlamentarne KO, PSL, Polski 2050 i Lewicy, zaznaczył, że obecna sytuacja prawna w kraju niesie największe straty dla obywateli.

– Trzeba bardzo jasno powiedzieć – nie piętnując sędziów, którzy zostali wyznaczeni przez „neo-KRS” – że wyroki, które rozstrzygną, a które dotyczą każdej Polki i każdego Polaka nie będą wyrokami, które będą ostateczne. Czy to w sprawach majątkowych, czy rodzinnych – bardzo wrażliwych – zawsze niestety będzie niebezpieczeństwo i ryzyko, że ktoś, przed sądem krajowym czy międzynarodowym, ten wyrok podważy – podkreślił Krzysztof Paszyk.

Pytanie o konsekwencje prawne

Inni przedstawiciele obecnej większości parlamentarnej wyrażali podobne stanowisko, popierając treść uchwały podczas debaty. Jednomyślnie uznali, że nielegalna i upolityczniona Krajowa Rada Sądownictwa (neoKRS) w jej obecnym kształcie straciła dawno temu wiarygodność i niezależność. W rezultacie, w kolejnych latach Polska może być zmuszona do wypłacenia znacznych odszkodowań osobom, których sprawy rozstrzygane były przez neosędziów powołanych przez obecną KRS. To z kolei niesie za sobą istotne koszty. Podziękowania posłowie skierowali także w stronę sędziów, którzy krytykowali przeprowadzoną reformę, ponosząc znaczące konsekwencje zawodowe.

Kontrargumenty przedstawił poseł Sebastian Kaleta z klubu parlamentarnego PiS, były wiceminister sprawiedliwości, który ocenił, że uchwała nie będzie miała żadnych skutków prawnych. Wskazał, że jedynie stanie się źródłem uregulowanej przez nową większość parlamentarną anarchii w sądach, jednocześnie zwracając się do przeciwników politycznych: „Przez lata, będąc w totalnej opozycji, razem z grupą sędziów destabilizowaliście państwo; teraz chcecie narzucić Polakom anarchię jako politykę państwa.”

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar ogłosił w Sejmie, że przyjęcie uchwały stanowi jedynie pierwszy, symboliczny krok na drodze do przywrócenia praworządności.


Przypominamy, że zdaniem sędziego Piotr Pszczółkowski zwraca uwagę na nie badaną dotąd przez TK kwestię reprezentatywności członków KRS.

„Obecna regulacja modelowo czyni KRS, a więc organ, który zgodnie z art. 186 Konstytucji ma stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów, organem posiadającym dużo znaczniejsze poparcie środowiska politycznego niż sędziowskiego.” – czytamy w zdaniu odrębnym.

Sędzia podkreśla, że zgodnie z postanowieniami art. 11a ust. 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, do zgłoszenia kandydatury na członka Rady uprawnione są podmioty, takie jak grupa co najmniej dwóch tysięcy obywateli lub dwudziestu pięciu sędziów, z wyłączeniem tych, którzy są w stanie spoczynku.

„Przy wyborze członków KRS przewidziany jest obecnie wymóg bardzo wysokiego poparcia czynnika politycznego: posłów dokonujących wyboru członków Rady (modelowo 276 z 460 posłów), przy jednoczesnym wymaganiu bardzo niskiego minimalnym progu poparcia kandydatury na członka Rady wyrażonego przez środowisko sędziowskie (jedynie 25 sędziów z ok. 10.000 sędziów). Podobnie, jako mało reprezentatywny zakwalifikować należy wymóg uzyskania przez kandydata na członka Rady poparcia minimum 2.000 obywateli blisko 38 milionowego Państwa.” – wyjaśnia Piotr Pszczółkowski.

Sędzia przypomina, że Trybunał Konstytucyjny, poprzez orzeczenie w sprawie K 12/18 z 25 marca 2019 roku, zdecydował o umorzeniu kontroli konstytucyjności art. 11a ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, który stanowi źródło problemu dotyczącego reprezentatywności KRS oraz procedur związanych z gromadzeniem list poparcia dla kandydatów do tego organu. Według sędziego, ta decyzja została podjęta pochopnie i może prowadzić do błędnego przekonania, że skutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego możliwości wyboru członków KRS przez polityków oznacza zgodność z Konstytucją również w pozostałym zakresie regulacji dotyczącym wyboru członków KRS.

„Holistyczne rozumienie Konstytucji nakazuje  przyjąć, że dla skutecznej realizacji konstytucyjnych zadań stawianych KRS: diagnozowania zagrożeń niezależności sądów i niezawisłości sędziów oraz przeciwdziałania takim zagrożeniom, niezbędne jest posiadanie legitymacji znacznej części środowiska sędziowskiego, mogącego w sposób obiektywny ocenić dotychczasową pracę i postawę kandydata na członka Rady. Rozsądek i doświadczenie życiowe podpowiadają zaś, że dla zachowania konstytucyjnej równowagi władz, udział i poparcie środowiska sędziowskiego w wyborze członków konstytucyjnego organu mającego strzec niezawisłości sędziowskiej i niezależności sądów nie powinien być mniejszy od udziału i poparcia innych władz – tych, przed którymi KRS ma zadanie strzec sądownictwo.” – napisał sędzia TK Piotr Pszczółkowski. 

Tym samym sędzia TK potwierdził nasze stanowisko w zakresie braku uprawnienia do wydawania orzeczeń przez neosędziów którzy posługują się nominacją pochodzącą od nielegalnego organu.

Twierdzenie w zakresie nielegalnosci oebcnje KRS znajduje również uzasadnienie w orzecznictwie: Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (wyroki w sprawach: Reczkowicz przeciwko Polsce z dnia 22 lipca 2021 r. – skarga nr 43447/19, Dolińska-Ficek i Ozimek przeciwko Polsce z dnia 8 listopada 2021 r. – skargi nr 49868/19 i 57511/19, Advance Pharma sp. z o.o. przeciwko Polsce z dnia 7 lutego 2022 r. — skarga nr 1469/20, Broda i Bojara przeciwko Polsce z dnia 29 czerwca 2021 r. — skargi nr 26691/18 i 27367/18, Grzęda przeciwko Polsce z dnia 15 marca 2022 r. – skarga nr 43572/18, Wałęsa przeciwko Polsce z dnia 23 listopada 2023 r. — skarga nr 50849/21), wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (z dnia 19 listopada 2019 r. – sprawa AK z połączonych skarg C 585/18, C 624/18, C 625/18, wyrok Wielkiej Izby Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 6 października 2021 r. w sprawie o sygn. C-487/19), orzeczenia polskiego Sądu Najwyższego (wyrok z dnia 5 grudnia 2019 r. III PO 7/18, OSNP 2020/4/38, postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 15 stycznia 2020 r. III PO 8/18, OSNP 2020/10/114, uchwałę połączonych Izb Sądu Najwyższego z dnia 23 stycznia 2020 r. (BSA 1-4110-1/20) oraz orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (m.in. postanowienie z dnia 26 czerwca 2019 r. Il GOK 2/18, wyrok z dnia 11 października 2021 r., Il GOK 9/18, wyroki w sprawach Il GOK 10/18, Il GOK 11/18, Il GOK 12/18, Il GOK 13/18, Il GOK 14/18 z dnia 21 września 2021 r.).

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

  1. 1,5 roku PiS do spółki z Dudą będą leczyć społeczeństwo. To skandal, pisiory mają strasznie narobione przykład Kamiński

Napisz Komentarz

Exit mobile version