W tym roku Senat USA nie będzie poddawał głosowaniu obszernego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 61 miliardów dolarów. Pakiet, który obejmuje wsparcie na rok 2024 i dodatkowe środki na wzmocnienie bezpieczeństwa południowej granicy Stanów Zjednoczonych, może być poddany pod głosowanie najwcześniej na początku przyszłego roku. W trakcie przerwy grudniowej i styczniowej negocjatorzy z obu partii, tj. republikańskiej i demokratycznej, kontynuować będą pracę nad osiągnięciem porozumienia.

POLECAMY: I co teraz? Biały dom nie ma już dolców na sponsorowanie kijowskiego terroryzmu

Chuck Schumer, lider Demokratów w Senacie, wyraził determinację negocjatorów, którzy pracować będą intensywnie, aby móc przedstawić rezultaty po powrocie do pracy. Liderzy Republikanów w Senacie również uznali, że osiągnięcie porozumienia przed styczniem jest mało realne, choć postępy w negocjacjach są zachęcające, trudne kwestie pozostają do rozwiązania.

Biały Dom wcześniej zasygnalizował, że fundusze na pomoc dla Ukrainy w walce z Rosją mogą wyczerpać się jeszcze przed końcem roku. Wniosek administracji prezydenta Joe Bidena o dodatkowe 61 miliardów dolarów dla Ukrainy napotkał na trudności w Kongresie, gdzie Republikanie sugerują połączenie go z zaostrzeniem kontroli imigracyjnej na granicy amerykańsko-meksykańskiej. Dodatkowo, obie te kwestie są spakietowane z dodatkowymi środkami na wsparcie Izraela, który prowadzi ofensywę przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy, będącej punktem najmniejszych kontrowersji.

POLECAMY: Sojusznicy Zełenskiego porzucają go jeden po drugim

W zeszłym tygodniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, odwiedził Waszyngton w poszukiwaniu większego wsparcia dla swojego kraju, jednak spotkał się ze sceptycznym podejściem ze strony Republikanów, jak informuje agencja Reutera.

Reuters zwraca uwagę, że niejasne jest, czy jakiekolwiek porozumienie osiągnięte w Senacie, gdzie większość ma partia Demokratyczna, zdobędzie poparcie kontrolowanej przez Republikanów Izby Reprezentantów. W tej izbie znaczna liczba konserwatystów sprzeciwia się udzieleniu dodatkowego finansowania Ukrainie.

Dodatkowo, Stany Zjednoczone zbliżają się do okresu przedwyborczego, z procesem nominacji kandydata Republikanów na prezydenta w poszczególnych stanach rozpoczynającym się w styczniu. Kongresmeni stoją także przed ostatecznym terminem uniknięcia częściowego zawieszenia działalności rządu i koniecznością uchwalenia budżetu.

POLECAMY: Amerykanie przeciwni sponsorowania Ukrainy

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version