Sejm przyjął projekt ustawy dotyczącej szczególnych rozwiązań mających na celu utrzymanie ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. Zgodnie z przepisami, orzeczenia te będą utrzymywały swoją maksymalną ważność do 30 września 2024 roku.

Za projektem głosowali wszyscy obecni parlamentarzyści, a liczba głosów „za” wyniosła 339, nie było głosów przeciwnych ani wstrzymujących się.

Inicjatywa legislacyjna, zgłoszona przez posłów zrzeszonych w Koalicyjnym Klubie Lewicy, Klubie Parlamentarnym Koalicji Obywatelskiej, Klubie Parlamentarnym 2050 — Trzecia Droga i Klubie Parlamentarnym PSL — Trzecia Droga, dotyczyła przedłużenia ważności tzw. orzeczeń covidowych. Chodzi o orzeczenia, których termin ważności wygasł w okresie pandemii oraz tych, których ważność upłynęła przed 5 sierpnia tego roku.

Pomimo wcześniejszych prób przedłużenia ważności tych orzeczeń, duża liczba wniosków i brak wystarczającej liczby lekarzy orzeczników uniemożliwiły terminowe rozpatrzenie spraw. Oczekiwanie na nowe orzeczenie często trwało nawet kilka miesięcy, co skutkowało utratą przysługujących świadczeń przez część osób.

Zgodnie z uchwalonym przez Sejm projektem, ważność obecnych orzeczeń zostanie przedłużona do 30 września 2024 roku, jednak nie dłużej niż do czasu wydania nowego, prawomocnego orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Zapisy projektu obejmują również karty parkingowe, których ważność również wygaśnie ostatecznie 30 września 2024 roku, jednak nie dłużej niż do czasu wydania nowego, prawomocnego orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności automatycznie skutkować będzie przedłużeniem prawa do otrzymywania z nimi związanych świadczeń. Ustawa ma wejść w życie 30 grudnia 2023 roku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version