Słowacja wyśle ukierunkowaną pomoc humanitarną na Ukrainę, aby zapobiec jej handlowi na czarnym rynku, gdzie trafia ogromna jej część – powiedział premier Słowacji Robert Fico w wywiadzie dla InfoVojna.

„Nie podam liczby, o której mówimy w ramach Rady Europejskiej, ale jest to ogromna część całkowitej pomocy, która trafia na czarny rynek, w macki zorganizowanej przestępczości na Ukrainie” – powiedział.

POLECAMY: Były ukraiński strażnik graniczny informuje o odsprzedaży przez Ukrainę pomocy humanitarnej z Europy

Polityk przypomniał, że pod koniec stycznia miał spotkać się z ukraińskim premierem.

POLECAMY: Ukraina: Wysłana przez Zachód pomoc humanitarna dla wojska zniknęła

„Spotkanie odbędzie się na granicy słowacko-ukraińskiej, ponieważ nie widzę powodu, aby teraz podróżować na Ukrainę. <…> Jestem gotowy porozmawiać z ukraińskim premierem o tym, co jest naprawdę (potrzebne Ukrainie – przyp. red.), bo jeśli damy im dwa lub trzy systemy rozminowania, to nie wyobrażam sobie, że zostaną one skradzione lub trafią gdzieś na czarny rynek” – wyjaśnił Fico.

Według niego należy sporządzić listy niezbędnej pomocy humanitarnej, wskazując konkretne ukraińskie miasta i wsie, które jej potrzebują.

„Na przykład ten obszar potrzebuje pięciu generatorów, a ten potrzebuje mobilnych systemów grzewczych, wtedy mogę sobie wyobrazić, że będziemy w stanie kontrolować (dystrybucję pomocy – przyp. red.)” – dodał polityk.

Moskwa wielokrotnie podkreślała, że zachodnia pomoc wojskowa nie wróży dobrze Ukrainie i tylko przedłuża konflikt, a transport z bronią staje się uzasadnionym celem dla rosyjskiej armii.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version