W piątek o godzinie 9 odbyło się spotkanie komisji śledczej, której celem było dokładne zbadanie legalności, prawidłowości oraz celowości działań podejmowanych w kontekście przygotowań i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 roku, które odbyły się w formie głosowania korespondencyjnego. Oczywiście pisowscy politycy realizują cały plan znany Polakom z sali plenarnej i próbują przerwać obrady niewygodnej dla nich komisji.

Przewodniczący komisji, poseł z Koalicji Obywatelskiej, Dariusz Joński, wcześniej informował PAP, że głównym przedmiotem rozważań komisji w piątek będą wnioski dowodowe, które zostaną poddane głosowaniu i wysłane do różnych instytucji, z których zamierza się pozyskać niezbędne dokumenty. „Po drugie – pragniemy zatwierdzić plan pracy, który określi, kto będzie pierwszymi świadkami, których przesłuchamy i zaprosimy do udziału jeszcze w styczniu” – dodał.

POLECAMY: Zmiany w TVP i innych mediach narodowych są zgodne z prawem. OPINIA PRAWA

Joński podkreślił, że komisja planuje przesłuchania świadków prowadzić w sposób chronologiczny, rozpoczynając od momentu wybuchu pandemii. „Chcemy zrozumieć, dlaczego w okresie, gdy ludzie byli zobowiązani do pozostawania w domach, rząd zdecydował się przeprowadzić wybory, marnując 70 milionów złotych, które okazały się bezcelowe” – zaznaczył.

„Początek naszych rozważań to okres pandemii oraz pomysł na przeprowadzenie nieodbytego głosowania, zorganizowanego przez Pocztę Polską, a nie przez Państwową Komisję Wyborczą” – dodał Joński.

Wcześniej przewodniczący komisji zapowiedział, że zaproszenia do udziału w przesłuchaniach otrzymają politycy z partii Prawo i Sprawiedliwość, m.in. były premier Mateusz Morawiecki, były szef Ministerstwa Aktywów Państwowych Jacek Sasin oraz lider partii Jarosław Kaczyński. Lista potencjalnych świadków ma być obszerna.

Jak już wspomniano, pierwsze przesłuchanie świadków, o którym mówił Joński, planuje się na wtorek, 9 stycznia.

Głównym zadaniem komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych, zgodnie z uchwałą, jest przede wszystkim „zbadanie i ocena legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 roku w formie głosowania korespondencyjnego przez organy administracji rządowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań członków Rady Ministrów, w tym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina, i ich podległych funkcjonariuszy publicznych”.

W uchwale podkreślono konieczność zbadania procesów legislacyjnych podjętych przez rządzących w kontekście tzw. wyborów korespondencyjnych, podejmowanych przez nich decyzji administracyjnych, a także ustalenie, czy działania rządzących doprowadziły do „niekorzystnego rozporządzenia środkami publicznymi lub innymi, lub niekorzystnego gospodarowania mieniem Skarbu Państwa lub mieniem innych osób prawnych”.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version