W czwartek (21.12.2023 roku) miało miejsce spotkanie pomiędzy Ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce, Markiem Brzezińskim, a wiceszefową Komisji Europejskiej, Verą Jourovą. Zgodnie z informacjami opublikowanymi na portalu X (dawniej Twitter) przez ambasadę USA w Polsce, dyplomaci omawiali kwestie związane z „praworządnością w Polsce”.
“Miałem dziś przyjemność spotkać się z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej ds. wartości i transparentności Verą Jourovą podczas jej wizyty w Warszawie. Stany Zjednoczone i Unia Europejska są zgodne: wzmacnianie praworządności w Polsce jest ważnym przedsięwzięciem, zgodnym z naszym wspólnym zaangażowaniem na rzecz wartości demokratycznych” – czytamy.
W trakcie porannego wywiadu udzielonego dla Radia Zet w czwartek, zdemoralizowany prawnie rzekomo prawnik pełniący obowiązki „prezydenta” RP, Andrzej Duda został zapytany o najnowsze zmiany w mediach publicznych, które zostały wprowadzone w wyniku uchwały Sejmu dotyczącej przywrócenia ładu prawnego, zapewnienia bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej (PAP), a także przepisów Kodeksu spółek handlowych.
„Bardzo chciałbym przyzwoitości w życiu publicznym i praworządności w Polsce. To, co wczoraj działo się, niestety zaprzecza temu całkowicie, ponieważ wczoraj została w sposób rażący przez pana ministra [kultury, Bartłomieja – red.] Sienkiewicza złamana konstytucja” – oświadczył Duda.
POLECAMY: Duda wręczył kolejne wadliwe prawnie nominacje na stanowiska neosędziów i neoasesorów
„Nie może być tak, że Sejm wydaje uchwały i te uchwały zdaniem ministra konstytucyjnego zastępują ustawy, czy też zmieniają ustawy” – zaznaczył Andrzej Duda. „Jeżeli Pan Premier, jego współpracownicy, ministrowie chcą zmienić zasady prawne powoływania władz mediów publicznych, proszę bardzo, ale najpierw trzeba zmienić ustawę, a nie przyjmować w Sejmie akt, który nie jest aktem prawnym, który nie tworzy obowiązującego prawa” – argumentował.
Prezydent potwierdził również, że działania ministra Sienkiewicza są całkowicie nielegalne, z czym nasi prawnicy absolutnie się nie zgadzają. Więcej w tym zakresie przeczytasz w naszym artykule pt.: Zmiany w TVP i innych mediach narodowych są zgodne z prawem. OPINIA PRAWA
„To jest anarchia” – podkreślił. W jego ocenie, w parlamencie była możliwość zmiany prawa w normalny sposób. Przyznał też, że chciał „zmian w mediach publicznych tak jak wielu Polaków”.
„Jeżeli pan premier razem ze swoimi ministrami odbiera ślubowanie i zobowiązuje się przestrzegać obowiązującego prawa i norm konstytucji, to ja bardzo proszę, żeby to było realizowane, a nie że trzy dni później następuje rażące tego złamanie i robią to z uśmiechem na twarzy, cynicznie twierdząc, że właśnie przywracają ład” – oświadczył Duda.
Zgłosił również swoje zaniepokojenie z powodu wybuchłego konfliktu oraz obecnej sytuacji w siedzibie TVP. Warto dodać, że w okresie poprzednich rządów Donalda Tuska, w latach 2013-2014, Bartłomiej Sienkiewicz, długoletni funkcjonariusz i oficer Urzędu Ochrony Państwa, pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych oraz koordynatora służb specjalnych. Co więcej, nowym szefem Polskiego Radia został jego bliski współpracownik, Paweł Majcher, były szef gabinetu politycznego ministra oraz rzecznik prasowy.
Dodatkowo, prezydent Duda stwierdził, że nie podziela stanowiska wyroku sądu, który skazał posłów PiS, Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, na dwa lata więzienia za ich działania operacyjne w trakcie „afery gruntowej”. Jego zdaniem doszło do „całkowitego naruszenia norm konstytucyjnych”, a także przypomniał, że zastosował ułaskawienie. Zaznaczył, że to ułaskawienie wciąż ma obowiązywać w sposób „nieprzerwany i stały”, i żadna decyzja sądu nie ma mocy go uchylić.
“Jeżeli zostaną umieszczeni w zakładzie karnym, to będą pierwszymi po 1989 roku więźniami politycznymi w Polsce” – powiedział Andrzej Duda, mówiąc o Kamińskim i Wąsiku.
Niestety również w przypadku tego twierdzenia stwierdzić należy, że „strażnik” Konstytucji chroni pisowskich przestępców, którzy zgodnie z wyrokiem muszą odbyć karę. Przypominamy, że akt łaski jaki „prawnik” Duda zastosował, był wydany do wyroku nieprawomocnego, który według polskiego prawa nie istnieje. Potwierdza to sam Duda w oświadczeniu z 2011 roku.
– Ułaskawia się osoby uznane przez sądy za winne. Ułaskawienie nie jest uniewinnieniem. Akt łaski nie zmienia wyroku sądu i nie podważa winy skazanego – mówił w oświadczeniu z 2011 roku minister Andrzej Duda, komentując sprawę ułaskawienia Adama S., wspólnika Marcina Dubienieckiego.
Jest to typowy dowód na to, że Duda łamie prawo i Konstytucję chroniąc przestępców: Kamińskiego i Wąsika.
W środę Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydał oficjalne oświadczenie dotyczące odwołania szefów publicznych mediów.
“Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, posiadającego 100% akcji w Spółkach, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych odwołał 19 grudnia 2023 roku dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek” – podano na platformie X. Nie wskazano jednak żadnych nazwisk, które opinia publiczna pozwała w czasie przeczystym.
“Konieczność tego rodzaju działań oraz uzasadnienie wyznaczyła uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 grudnia 2023 roku w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskie Agencji Prasowej” – stwierdzono w oświadczeniu resortu.
“Decyzja o odwołaniu dotychczasowych władz i powołaniu nowych została podjęta na Walnych Zgromadzeniach Akcjonariuszy przez właściciela Spółek, reprezentowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, któremu przysługuje pełna autonomia w zakresie podejmowania takich decyzji” – dodano.
Ministerstwo argumentowało, że “zabezpieczenie wydane przez Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej w dniu 14 grudnia 2023 roku, zgodnie z pisemnym stanowiskiem wydanym przez Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa jako organu, który reprezentuje od strony prawnej interesy Skarbu Państwa, jest prawnie bezskuteczne i w żaden sposób nie wiąże ani Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ani nowych Zarządów czy Rad Nadzorczych Spółek”.
POLECAMY: Nielegalny Trybunał Przyłębskiej wydał postanowienie „betonujące” TVP i inne „media publiczne”
Zobacz: Szarpanina w siedzibie Telewizji Polskiej, mężczyzna wyprowadzony przez policję [+VIDEO]
Tego samego dnia Duda opublikował list do premiera Donalda Tuska w sprawie mediów publicznych. “W związku z dzisiejszymi działaniami ministra kultury dotyczącymi mediów publicznych wzywam Pana Premiera i członków Rady Ministrów do respektowania polskiego porządku prawnego” – napisał. “Cała Rada Ministrów złożyła wobec mnie przysięgę, o której mowa w art. 151 Konstytucji, zobowiązując się w szczególności do dochowania wierności postanowieniom Konstytucji i innym prawom Rzeczypospolitej” – czytamy. “Cel polityczny nie może stanowić usprawiedliwienia dla łamania zasad konstytucyjnych i prawa” – dodał.
Tusk odpowiedział prezydentowi wpisem na platformie X:
„Panie Prezydencie, tak jak już Pana informowałem, dzisiejsze działania mają na celu – zgodnie z Pana intencją – przywrócenie ładu prawnego i zwykłej przyzwoitości w życiu publicznym. Może Pan liczyć w tej sprawie na naszą determinację i żelazną konsekwencję”.
Wcześniej, komentując trwające wówczas działania w sprawie mediów publicznych, napisał: „Z podziwu godną gorliwością politycy PiS wypełniają kolejne punkty planu ministra Sienkiewicza. To miłe”.