Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bartłomiej Sienkiewicz, w wydanym oświadczeniu stwierdził, że uchwała odwołanej Rady Nadzorczej TVP, dotycząca delegowania członka tej rady, Macieja Łopińskiego, na stanowisko „prezesa zarządu spółki”, jest prawnie nieskuteczna. Decyzja ta została podjęta 24 grudnia na podstawie uchwały Rady Nadzorczej Telewizji Polskiej S.A., po rezygnacji odwołanego decyzją ministra samozwańczego „prezesa” Mateusza Matyszkowicza. Przypominamy, że działania ministra Sienkiewicza w zakresie wyzwolenie mediów narodowych spor reżimu Kaczyńskiego były w pełni legalne. Więcej o tym pisaliśmy w artykule pt.: Zmiany w TVP i innych mediach narodowych są zgodne z prawem. OPINIA PRAWA

Minister Sienkiewicz odniósł się do informacji podanych przez Macieja Łopińskiego, który poinformował o swoim mianowaniu go przez nielegalny organ na stanowisko prezesa Zarządu TVP.

POLECAMY: PiS nie poddaje się i powołuje przy udziale odwołanej Rady Nadzorczej TVP nielegalnego „prezesa”

Minister argumentował, że w związku z odwołaniem poprzedniej Rady Nadzorczej Spółki przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy dnia 19 grudnia 2023 roku, a także powołaniem nowej Rady Nadzorczej w tym samym dniu, wszelkie decyzje podjęte przez odwołaną Radę Nadzorczą są nieważne z mocy prawa.

„Zatem uchwała odwołanej Rady Nadzorczej Spółki z 24 grudnia 2023 roku o delegowaniu członka odwołanej Rady Nadzorczej (Pana Macieja Łopińskiego) na stanowisko prezesa Zarządu Spółki, jest prawnie bezskuteczna, ponieważ została podjęta przez organ nieistniejący” – stwierdził.

Minister zaznaczył również, że procedura obsadzenia odwołanej Rady Nadzorczej przez Radę Mediów Narodowych w dniu 19 grudnia 2023 roku była wadliwa z punktu widzenia konstytucji, co wynika z wcześniejszego wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 grudnia 2016 roku.

„Ponieważ organ, któremu zgodnie z Konstytucją powinno przysługiwać uprawnienie do powoływania i odwoływania władz spółek realizujących misję mediów publicznych, czyli Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, został pozbawiony tej kompetencji przez nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji (dokonaną przez poprzednią większość parlamentarną 30 grudnia 2015 roku), a Radzie Mediów Narodowych ta kompetencja została przyznana niezgodnie z Konstytucją (co wynika z wyżej wymienionego wyroku TK), w tej chwili jedynym uprawnionym organem do odwoływania i powoływania Rady Nadzorczej Spółki zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych jest WZA, na którym Skarb Państwa (100 proc. właściciel) reprezentuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego” – czytamy w oświadczeniu.

„W tej chwili legalna Rada Nadzorcza Spółki, powołana na WZA w dniu 19 grudnia 2023 roku, działa w składzie: Pan Piotr Zemła – Przewodniczący, Pan Maciej Taborowski – Wiceprzewodniczący, Pani Anisa Gnacikowska – Sekretarz. Prezesem Zarządu Spółki, powołanym przez Radę Nadzorczą Spółki w dniu 19 grudnia 2023 roku, jest Pan Tomasz Sygut” – wskazał minister.

Równocześnie zadeklarował, że w niedługim czasie rozpocznie się procedura legislacyjna mająca na celu implementację postanowień orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie K 13/16. Obejmuje to ustawowe przywrócenie konstytucyjnej roli Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) w kwestii mianowania i odwoływania organów zarządzających spółkami medialnymi, a także pełnienie funkcji strażnika wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w obszarze radiofonii i telewizji.

Informujemy, że nasza Kancelaria w dniu dzisiejszym zdecydowała się wnieść zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez pisowskich prowokatorów w związku z nielegalną okupacją siedzib PAP, TVP, TAI oraz PR pod przykrywką prowadzenia interwencji poselskich w dniu dzisiejszym postanowiliśmy zawiadomić organy ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Treść zawiadomienie przedstawiamy poniżej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version