Osoba, która zdecydowała się na podpisanie umowy leasingu samochodu bez możliwości jego wykupu, nie ma prawa do odstąpienia od tego zobowiązania – orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ponadto, Trybunał określił sytuacje, w których można odstąpić od umowy kredytu na zakup pojazdu, nawet po długim czasie od jej zawarcia.

Przepisy Unii Europejskiej nie przewidują możliwości odstąpienia od umowy leasingu samochodu, jeżeli nie ma w niej zapisu o obowiązku wykupu pojazdu. W przypadku kredytu na samochód, konsument w UE ma prawo odstąpić od umowy w dowolnym momencie, pod warunkiem, że otrzymał pełne i precyzyjne informacje na temat swoich praw i obowiązków. Istotnym warunkiem jest kontynuacja realizacji umowy, zazwyczaj do czasu spłaty ostatniej raty kredytu.

POLECAMY: TSUE: Odmawia rozpoznania pytania wadliwej Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN ponieważ nie jest ona sądem

Jeśli jednak konsument, który podpisał umowę kredytową w celu zakupu pojazdu, nie został należycie poinformowany o swoich prawach i obowiązkach, ma prawo odstąpić od umowy przed jej pełnym wykonaniem, pod warunkiem otrzymania pełnych i dokładnych informacji. Warto zaznaczyć, że to prawo dotyczy także jednoosobowych przedsiębiorców traktowanych jako konsumentów.

Sąd w Ravensburgu został zapytany o opinię w sprawie skarg niemieckich konsumentów, którzy złożyli pozwy przeciwko bankom związanych z producentami samochodów (BMW Bank, Volkswagen Bank i Audi Bank). Konsumentom zarzucano, że skutecznie odstąpili od umów leasingu lub kredytu po wielu miesiącach, a nawet latach od ich zawarcia, argumentując brakiem wystarczających informacji na temat ich praw i obowiązków w chwili podpisywania umowy.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiedział, że możliwe jest odstąpienie od umowy kredytowej nawet po długim czasie, jeśli konsument nie został należycie poinformowany. Odpowiedzialność za przekazanie kompletnych informacji spoczywa na banku, a ewentualne odstąpienie od umowy po upływie wielu miesięcy nie musi być uznane za nadużycie prawa, zgodnie z orzeczeniem Trybunału.

– Konsumentowi, który zawiera umowę leasingu samochodu zamówionego zgodnie z dokonaną przez niego specyfikacją, nie przysługuje prawo do odstąpienia, jeżeli umowa przewiduje, że brak jest obowiązku wykupienia samochodu na koniec okresu leasingu — stwierdził TSUE.

Dodał, że taka zasada ma zastosowanie także w sytuacji, gdy umowa została podpisana na odległość lub poza siedzibą firmy.

Natomiast okres 14 dni na odstąpienie od umowy kredytowej na samochód nie zaczyna upływać, gdy informacje, które przedsiębiorca jest zobowiązany dostarczyć w chwili podpisywania umowy, są niekompletne lub zawierają istotne błędy, które mają wpływ na ocenę przez konsumenta zakresu jego praw i obowiązków, oraz na jego decyzję o akceptacji umowy.

– W takiej sytuacji wykonanie prawa do odstąpienia od umowy po upływie tych 14 dni nie może w żadnym wypadku zostać uznane za stanowiące nadużycie, nawet jeśli ma miejsce po upływie znacznego okresu od zawarcia umowy — wskazał TSUE. Uściślił jednak, że jeżeli umowa o kredyt została w całości wykonana, konsument nie może już skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy

Podstawa prawa: Wyrok TSUE sygn. akt C-38/21, C-47/21 i C-232/21

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version