„Przewodniczący” zdelegalizowanej przez ministra Sienkiewicza Rady Mediów Narodowych, Krzysztof Czabański, oficjalnie potwierdził agencji prasowej PAP, że zdecydował się zwołać pilne posiedzenia Rady, trwające od wtorku, 26 grudnia, do końca roku. Przypominamy, że zgodnie z wyrokiem TK (legalnego) z 2016 roku organ ten był organem niekonstytucyjnym. Niestety reżim Kaczyńskiego nigdy tego wyroku niewykonań. Wykonanie wyroku nastąpiło dopiero przez nowy rząd, który podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej.
POLECAMY: Zmiany w TVP i innych mediach narodowych są zgodne z prawem. OPINIA PRAWA
Resort kultury poinformował w środowym komunikacie, że szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz, powołując się na Kodeks spółek handlowych, odwołał 19 grudnia bieżącego roku dotychczasowych prezesów zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej oraz ich rady nadzorcze.
Decyzji te nie zaakceptował PiS oraz zdelegalizowane Rada Mediów Narodowych, która była organem nielegalnym i upolitycznionym.
POLECAMY: Sienkiewicz reaguje na nielegalne działanie odwołanej pisowskiej Rady Nadzorczej TVP
W poniedziałek, jeden z członków zdelegalizowanej Rady Mediów Narodowych, Marek Rutka, opublikował na platformie X komunikat, w którym przekazuje treść otrzymanego pisma od „przewodniczącego” Rady, Krzysztofa Czabańskiego. Zawartość tego dokumentu informuje o nagłym zwołaniu obecnie już nielegalnego posiedzeń Rady, które mają trwać do końca bieżącego roku.
Z treści powiadomienia wynika, że wtorkowe spotkanie, datowane na 26 grudnia, rozpocznie się o godzinie 17:00, a każde kolejne będą miały miejsce o godzinie 11:00. W proponowanym porządku obrad uwzględniono punkty dotyczące „omówienia sytuacji w spółkach mediów publicznych” oraz „spraw różnych”.
Krzysztof Czabański, na zapytanie agencji PAP, potwierdził fakty związane ze zwołaniem tych posiedzeń.
– Gdy groteska zamienia się w farsę… lub odwrotnie. W pierwszy dzień świąt otrzymałem informacje o posiedzeniu Rady Mediów Narodowych, które odbędzie się w drugi dzień świąt, i tak już codziennie do Sylwestra. Tak dla przypomnienia, wszystkie decyzje i tak zapadły 15 października – skomentował pismo Rutka.
W ubiegły wtorek Sejm przyjął rezolucję dotyczącą przywrócenia legalności oraz obiektywności i rzetelności w mediach publicznych i Polskiej Agencji Prasowej. W komunikacie opublikowanym w środę Ministerstwo Kultury poinformowało, że minister Bartłomiej Sienkiewicz, powołując się na Kodeks spółek handlowych, odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej, a także ich rady nadzorcze.
W poniedziałek Maciej Łopiński w liście opublikowanym na mediach społecznościowych ogłosił, że 24 grudnia został wyznaczony na stanowisko „prezesa” Zarządu TVP. Powołanie jego zdaniem miała dokonać odwołana Rada Nadzorcza Telewizji Polskiej S.A. Wyjaśnił, że ta decyzja została podjęta w związku z rezygnacją dotychczasowego samozwańczego „prezesa” Mateusza Matyszkowicza, który nie podporządkował się decyzji ministra Sienkiewicza.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego, Bartłomiej Sienkiewicz, skomentował te informacje w oświadczeniu opublikowanym na portalu X. Stwierdził, że uchwała Rady Nadzorczej Spółki z 24 grudnia 2023 roku, dotycząca delegacji członka Rady Nadzorczej (Macieja Łopińskiego) na stanowisko prezesa Zarządu Spółki, jest prawnie nieskuteczna, gdyż została podjęta przez organ, który przestał istnieć.
Chwilę później podobne oświadczenie zostało zamieszczone przez nowy Zarząd TVP w mediach społecznościowych.
Informujemy, że nasza Kancelaria w dniu 25.12.2023 roku zdecydowała się wnieść zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez pisowskich prowokatorów w związku z nielegalną okupacją siedzib PAP, TVP, TAI oraz PR pod przykrywką prowadzenia interwencji poselskich w dniu dzisiejszym postanowiliśmy zawiadomić organy ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
Treść zawiadomienie przedstawiamy poniżej.