Donald Tusk na konferencji prasowej zapowiedział, że wszyscy posłowie PiS, którzy okupują budynki TVP i PAP pod przykrywką rzekomych „interwencji poselskich” będą mieli uchylone immunitety.

POLECAMY: Kobosko nie wyklucza użycia siły wobec polityków PiS okupujący nielegalnie budynki mediów publicznych

Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej, jaka miał miejsce w dniu 27.12.2023 roku, zapowiedział, że wszyscy posłowie PiS, którzy okupują budynki TVP i PAP będą mieli uchylone immunitety.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2023/12/Tusk-okupacja-TVP.mp4

Przypominamy, że zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora, art. 19 stwierdza, że polityk ma prawo do uzyskiwania informacji, wstępu do pomieszczeń zawierających te informacje oraz wglądu w działalność różnych podmiotów, w tym spółek skarbu państwa, o ile nie narusza dóbr osobistych innych osób. Art. 20 precyzuje, że celem interwencji powinno być załatwienie sprawy, którą parlamentarzysta zgłasza we własnym imieniu lub w imieniu swoich wyborców. Mimo uprzywilejowanej pozycji, immunitetu i nietykalności posła, nie oznacza to, że może on czynić wszystko. Profesor Krzysztof Grajewski z Uniwersytetu Gdańskiego, współautor komentarza do wspomnianej ustawy, podkreśla, że poseł nie może naruszać przepisów, na przykład okupować budynku, co stanowiłoby naruszenie miru domowego i przestępstwo. W sytuacji, gdy uprawniony zarządca budynku informuje, że dana osoba nie może w nim przebywać, powinna ona opuścić budynek.

POLECAMY: Politycy PiS okupujący TVP przekroczyli swoje uprawnienia. Zasłanianie się immunitetem jest bezpodstawne

Profesor przypomina także o przypadku z początku lat 90., gdy posłowie okupowali budynek ministerstwa rolnictwa. Premier Mazowiecki zakończył tę okupację wysyłając policję, co skutkowało usunięciem protestujących z budynku. Trybunał Konstytucyjny, zajmując się tą sprawą, podkreślił, że immunitet i nietykalność poselska nie są nieograniczone, a ich pierwotnym celem jest umożliwienie uczestnictwa w posiedzeniach Sejmu. Ekspert zaznacza, że jeśli parlamentarzysta naruszy prawo podczas interwencji, odpowie za to po przejściu procedury uchylenia immunitetu. Jednakże dotyczy to tylko samego parlamentarzysty, a nie osób towarzyszących, takich jak asystenci posłów. Jeśli wraz z posłem popełnią przestępstwo, immunitet i nietykalność posła nie obejmują ich.

Nie ulega tym samym wątpliwości, ze politycy PiS okupujący budynki mediów narodowych nie prowadzą w nich żadnych interwencji poselskich. Ich działania to nielegalny pucz co w zasadzie powoduje, że policja jest uprawniona do wyprowadzenia ich z miejsca okupacji siłą.

W związku niełganymi działaniami posłów PiS nasza Kancelaria w dniu 25.12.2023 roku zdecydowała się wnieść zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez pisowskich prowokatorów w związku z nielegalną okupacją siedzib PAP, TVP, TAI oraz PR pod przykrywką prowadzenia interwencji poselskich w dniu dzisiejszym postanowiliśmy zawiadomić organy ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Treść zawiadomienie przedstawiamy poniżej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version