Prawomocna odmowa zatwierdzenia układu albo umorzenie postępowania restrukturyzacyjnego pozwalają na złożenie uproszczonego wniosku o ogłoszenie upadłości dłużnika. Dzięki temu wysiłek włożony w przygotowanie i przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego nie idzie na marne, ale jest wykorzystywany podczas procedowania sprawy upadłościowej.

POLECAMY: Czy można ogłosić upadłość po zamknięciu biznesu?

Dla zadłużonego przedsiębiorcy przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego może okazać się przysłowiową ostatnią deską ratunku przed koniecznością ogłoszenia upadłości. Jeżeli przedsiębiorstwa nie uda się oddłużyć w ramach restrukturyzacji, często pozostaje już tylko upadłość. Jednak właściwie zawsze warto spróbować podjąć wysiłek na rzecz uratowania firmy. Dopiero, gdy się to nie powiedzie można przejść do upadłości, korzystając z zasobów zgromadzonych podczas restrukturyzacji. Wszystko dzięki możliwości złożenia uproszczonego wniosku upadłościowego. Na czym ona polega?

Jak może zakończyć się postępowanie restrukturyzacyjne?

Każde postępowanie restrukturyzacyjne zmierza do zawarcia układu między dłużnikiem a wierzycielami. To właśnie w układzie określa się sposoby restrukturyzacji, które w praktyce są swego rodzaju kompromisem między dłużnikiem a jego wierzycielami. Oczywiście kompromis ten zawsze musi mieścić się w granicach wyznaczonych przez przepisy powszechnie obowiązującego prawa. Układ zawarty z wierzycielami musi zostać jeszcze zatwierdzony przez sąd. Bez tego jego postanowienia po prostu nie wejdą w życie.

Zgodnie z przepisami Prawa restrukturyzacyjnego postępowanie restrukturyzacyjne może się zakończyć poprzez wydanie przez sąd restrukturyzacyjny postanowienia o:

  • zatwierdzeniu układu;
  • odmowie zatwierdzenia układu;
  • umorzeniu postępowania restrukturyzacyjnego.

Oczywiście sąd może wydać tylko jedno z tych postanowień. Jednocześnie odmowa zatwierdzenia układu lub umorzenie restrukturyzacji – o ile postanowienia te uprawomocnią się – oznaczają porażkę postępowania restrukturyzacji. Warto jednak wykorzystać zebrane materiały np. do ogłoszenia upadłości dłużnika.

Uproszczony wniosek o ogłoszenie upadłości

Fiasko restrukturyzacji otwiera drogę do złożenia uproszczonego wniosku o ogłoszenie upadłości. Zgodnie z art. 334 Prawa restrukturyzacyjnego możliwość złożenia takiego wniosku przysługuje tym samym osobom, które są uprawnione do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości na podstawie regulacji Prawa upadłościowego. Chodzi tu więc przede wszystkim o samego dłużnika i jego wierzycieli osobistych.

Uproszczony wniosek o ogłoszenie upadłości może zostać złożony w terminie przewidzianym do złożenia zażalenia na postanowienie o umorzeniu postępowania restrukturyzacyjnego albo postanowienie o odmowie zatwierdzenia układu, a więc w terminie dwóch tygodni od wydania tych postanowień. Uproszczony wniosek powinien spełniać wymogi formalne pisma procesowego oraz zawierać wyraźnie sformułowane żądania ogłoszenia upadłości dłużnika. Nie ma jednak potrzeby powtarzania w tym wniosku informacji znajdujących się w aktach sprawy restrukturyzacyjnej. Tym samym wnioskujący o upadłość w umawianym tu trybie nie musi m.in.:

  • podawać danych identyfikacyjnych dłużnika, np. jego NIP;
  • wskazywać miejsca położenia majątku dłużnika;
  • podawać okoliczności wskazujących na to, że dłużnik jest niewypłacalny;
  • przedstawiać wykazu majątku dłużnika.

Należy pamiętać, że uproszczony wniosek o ogłoszenie upadłości nie zostanie rozpoznany do czasu rozstrzygnięcia ewentualnego zażalenia na postanowienie o umorzeniu postępowania restrukturyzacyjnego albo na postanowienie o odmowie zatwierdzenia układu. Jednocześnie zawsze wniosek ten jest rozpatrywany przez sąd upadłościowy na zasadach wynikających z Prawa upadłościowego. Sąd ten ma również możliwość zastosowania środków zabezpieczających przewidzianych właśnie w Prawie upadłościowym.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version