Nowy projekt ustawy okołobudżetowej na stronie Rządowego Centrum Legislacji został ujawniony niedawno. W zgodzie z wcześniejszymi zapowiedziami, brakuje trzech miliardów złotych dla mediów publicznych, jednak pojawił się zapis o przeznaczeniu tych środków w formie obligacji na onkologię.
Powód stworzenia nowego dokumentu wiąże się z prezydenckim wetem. Tuż przed wigilią, po ogłoszeniu decyzji Andrzeja Dudy, Ministerstwo Finansów rozpoczęło pracę sztabu kryzysowego, która po czterech dniach zaowocowała ujawnieniem efektów narad.
Nowa ustawa okołobudżetowa zawiera planowane 30-procentowe podwyżki dla nauczycieli i 20-procentowy wzrost w sferze budżetowej od 1 stycznia 2024 roku, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami. Jednakże, brak informacji o przeznaczeniu 3 miliardów złotych jako rekompensaty dla mediów publicznych.
Zamiast tego, środki te mają być przekazane Narodowemu Funduszowi Zdrowia w formie obligacji. Pieniądze te będą mogły być wykorzystane w czterech obszarach:
- finansowania psychiatrii dziecięcej,
- finansowania onkologii dziecięcej,
- finansowania leczenia chorób rzadkich dzieci i młodzieży do 18. roku życia,
- finansowania leczenia onkologicznego wszystkich pacjentów niezależnie od ich wieku.
Prezydent wydał weto do ustawy budżetowej
Przed Wigilią poprzednia ustawa okołobudżetowa została zawetowana w ostatnich godzinach, a decyzja została ogłoszona przez Pałac Prezydencki na Twitterze. Andrzej Duda argumentował, że odrzucił plan na rok 2024 z powodu obecności trzech miliardów złotych przeznaczonych dla mediów publicznych. „Nie można się zgodzić na to, co stanowi rażące naruszenie Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa. Media publiczne wymagają najpierw rzetelnego i zgodnego z prawem uporządkowania” – podkreślił prezydent.
Szef państwa zapowiedział, że po okresie świątecznym przedstawi własny projekt ustawy okołobudżetowej, jednakże nie uwzględniono opinii nowej większości parlamentarnej. W trakcie konferencji prasowej w środę w KPRM Donald Tusk wyraził nadzieję, że prezydent nie zastosuje weta wobec nowego dokumentu. Mimo to przyznał, że po wcześniejszym zawetowaniu ustawy przed świętami, jego oczekiwania wobec głowy państwa „bardzo się skurczyły”.
„Żadne manewry prezydenta nie zmienią tej sytuacji, chyba że prezes Kaczyński da rozkaz, aby prezydent stał się narzędziem destrukcji państwa i będzie blokował wszystkie inicjatywy” – skomentował weto prezydenckie Donald Tusk, informując jednocześnie, że nowy projekt ustawy okołobudżetowej zostanie jeszcze tego samego dnia przekazany do Sejmu.