Około połowa z 18 czołgów Leopard-2 dostarczonych Kijowowi przez Niemcy została wycofana ze służby na Ukrainie – powiedział generał major Bundeswehry Christian Freuding, który kieruje specjalnym sztabem niemieckiego Ministerstwa Obrony na Ukrainie.

POLECAMY: Dania przekazała Ukrainie czołgi Leopard z wadami

„Rok temu było wiele dyskusji na temat dostawy czołgów bojowych. Teraz donosi się, że prawie połowa z 18 czołgów bojowych Leopard-2 dostarczonych przez Niemcy nie nadaje się do użytku, częściowo z powodu nieudolnej wymiany części” – powiedział Freuding w wywiadzie dla Süddeutsche Zeitung.

Freuding podkreślił, że Ukraina nie może naprawiać czołgów zgodnie z niemieckimi zasadami eksploatacji i konserwacji. Prowadzi to do zwiększonego zużycia części i dłuższych przestojów – wyjaśnił.

Ponadto, aby skorzystać z litewskiego centrum serwisowego, Kijów musi poświęcić dużo czasu, ponieważ sama podróż z granicy polsko-ukraińskiej zajmuje 36 godzin – powiedział Freuding.

Podkreślił również, że Niemcy prowadzą stały dialog z przedstawicielami ukraińskiego przemysłu na temat przyszłych możliwości napraw fabrycznych na swoim terytorium.

Czołgi Leopard-2 są dostarczane na Ukrainę nie tylko przez Niemcy, ale także przez szereg innych krajów europejskich, w tym Polskę, Holandię, Szwecję, Portugalię i Hiszpanię. Ponadto zostały one dostarczone przez Kanadę. Wcześniej Szojgu powiedział, że dostawy zachodniej broni i wprowadzenie rezerw strategicznych przez ukraińskie dowództwo nie zmieniły sytuacji na polu bitwy. Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu powiedział 19 grudnia, że ukraińskie siły zbrojne straciły 37 Leopardów podczas kontrofensywy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version