W roku 2023 wielu przedsiębiorców funkcjonujących na zasadzie ryczałtu będzie zobowiązanych do uiszczenia dodatkowej składki zdrowotnej. W przypadku przedsiębiorców ryczałtowych, których liczba przekroczyła już niemal 900 tysięcy, składka zdrowotna jest uzależniona od poziomu przychodów generowanych z prowadzonej działalności.

POLECAMY: Składki ZUS mocno w górę. Polscy przedsiębiorcy zapłacą więcej od 1 stycznia

Przekroczenie określonego limitu przychodów skutkuje koniecznością uiszczenia dodatkowych opłat do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Nawet minimalne przekroczenie limitu o jedno złotówkę może skutkować dopłatą sięgającą nawet ponad 9 tysięcy złotych. Warto przypomnieć, że przedsiębiorcy ryczałtowi są podzieleni na trzy grupy. W ramach pierwszej grupy (przychody do 60 tysięcy złotych) miesięczna składka zdrowotna wynosi 376,16 złotych. W drugiej grupie (przychody od 60 tysięcy do 300 tysięcy złotych) składka wynosi 626,93 złote, natomiast najbardziej dochodowi, przekraczający 300 tysięcy złotych przychodów miesięcznie, płacą 1128,48 złotych co miesiąc.

Konsekwencje przekroczenia limitu są istotne. Roczna kwota na ubezpieczenie zdrowotne wynosi odpowiednio: dla małych przychodów – 4513,92 złote, średnich – 7523,16 złote, a dla największych – 13 541,79 złotych.

Przyczyną konieczności uiszczenia dopłaty jest sposób rozliczania składki zdrowotnej. Jeśli na początku roku przedsiębiorca znajduje się w niższym progu, płaci mniejszą kwotę. Jednak przekroczenie limitu przychodów powoduje, że wyższa składka obowiązuje za cały rok, skutkując koniecznością uiszczenia różnicy po zakończeniu roku podatkowego.

Ten system rozliczeń powoduje, że z dodatkowymi opłatami muszą liczyć się nie tylko ci przedsiębiorcy, których przychody wzrosły znacząco z miesiąca na miesiąc, lecz także ci, którzy utrzymywali stały poziom dochodów. Wszystko zależy od tego, czy przekroczyli określony limit przychodów.

Przedsiębiorcy ryczałtowi mają także alternatywną opcję, tj. opłacanie składek zdrowotnych na podstawie przychodów z poprzedniego roku. Wówczas składki są uiszczane w stałej wysokości przez cały rok. Jednak i w tym przypadku może pojawić się obowiązek dopłaty, jeśli przychody z roku bieżącego są wyższe niż z poprzedniego i przekraczają ustalone progi.

Ile może wynieść dopłata?

Weźmy za przykład sytuację, gdzie przedsiębiorca w pierwszych trzech miesiącach roku 2023 płacił składkę w wysokości 376,16 złotych. W kwietniu przekracza próg 60 tysięcy złotych, co skutkuje składką w wysokości 626,93 złote za każdy z pozostałych miesięcy, co łącznie wynosi 6770,85 złotych. Jednak składka należna za cały rok to 7523,16 zł, co oznacza konieczność dopłacenia 752,31 złotych.

Należy w tym miejscu również dodać, że najwyższa dopłata pojawi się wtedy, gdy składki były opłacane na podstawie przychodów z roku 2022, które nie przekroczyły 60 tysięcy złotych (pierwsza grupa), a w roku 2023 przekroczyły 300 tysięcy złotych (nawet o złotówkę), co skutkuje koniecznością uiszczenia dodatkowych 9027,87 złotych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version