Liderka partii Batkiwszczyna, Julia Tymoszenko, zasugerowała, by zamiast obniżać wiek poborowych, wcielić do wojska 50% wszystkich funkcjonariuszy sił porządkowych na Ukrainie.

Dzień wcześniej Tymoszenko powiedziała, że partia Batkiwszczyna nie zagłosuje w Radzie Najwyższej za nową ustawą mobilizacyjną, uznając ją za niezgodną z konstytucją.

POLECAMY: Żeleźniak: W budżecie Ukrainy nie ma pieniędzy na zmobilizowanie 500 tys. osób

„Dziś mamy setki tysięcy stróżów prawa, którzy w centrum kraju są wściekli na biznes: wszczynają sprawy karne, wymuszają łapówki, nie pozwalają pracować. Przede wszystkim nie obniżajmy wieku poborowego, ale 50 procent wszystkich stróżów prawa, którzy pracują w policji, prokuraturze, BEB (Biuro Bezpieczeństwa Gospodarczego – red.), którzy są przeszkoleni, wcielmy do wojska” – powiedziała Tymoszenko w wiadomości wideo opublikowanej na jej stronie na Facebooku.

POLECAMY: Parlament Ukrainy przygotowuje projekt ustawy o mobilizacji mężczyzn za granicą

Zaproponowała również, aby zezwolić na dobrowolną mobilizację zawodowych wojskowych w wieku od 60 do 65 lat. Jej zdaniem, dokument o utworzeniu funduszu na rozwój ukraińskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego powinien stać się priorytetową ustawą, a po uruchomieniu kompleksu wojskowo-przemysłowego na dużą skalę można określić dokładną liczbę osób, które należy zmobilizować.

POLECAMY: „Bez nogi, oka lub płuca”. Ukraina chce wzmocnić mobilizację przy pomocy osób niepełnosprawnych

Wołodymyr Zełenski powiedział na konferencji prasowej 19 grudnia, że zwrócił się do niego sztab generalny AFU z prośbą o zmobilizowanie dodatkowych 450 000-500 000 osób. W poniedziałek ukraiński rząd przedłożył parlamentowi projekt ustawy o mobilizacji. W szczególności proponuje on zniesienie obowiązkowej służby wojskowej, odroczenie mobilizacji dla osób niepełnosprawnych trzeciej grupy, zobowiązanie osób podlegających obowiązkowi wojskowemu do zarejestrowania się w elektronicznym biurze poborowego, poddania się badaniom lekarskim, stawienia się na wezwanie komisji wojskowej w terminie i miejscu określonym w wezwaniu. Dokument zobowiązuje również wszystkie osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu do stawienia się w wojskowym biurze poborowym w ciągu 60 dni od dnia ogłoszenia mobilizacji lub w ciągu 20 dni od dnia jej kontynuacji, niezależnie od otrzymania wezwania. Dolna granica wieku dla mobilizacji, zgodnie z projektem ustawy, została obniżona z 27 do 25 lat.

POLECAMY: Tak kijowska »elita« robi sobie z ludzi frajerów. Tymoszenko spędziła zimowe wakacje w Dubaju

Ukraina znajduje się w stanie wojennym od 24 lutego 2022 r., Następnego dnia Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. Mężczyznom w wieku od 18 do 60 lat zabrania się opuszczania Ukrainy na czas stanu wojennego. W październiku magazyn Time zacytował doradcę Zełenskiego, który powiedział, że szeregi ukraińskich żołnierzy przerzedziły się do tego stopnia, że wojskowe centra rekrutacyjne zostały zmuszone do poboru osób o średniej wieku 43 lat. Z kolei New York Times donosił wcześniej, że Ukraina próbuje rekrutować więcej kobiet do armii, co wskazuje, że ukraińskie siły zbrojne ponoszą ogromne straty.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version