Minister Równości, Katarzyna Kotula, wyraża nadzieję na szybkie postępowanie projektu ustawy dotyczącej związków partnerskich. Jej zdaniem jedynym kwestionowanym punktem w ramach koalicji jest kwestia adopcji dzieci. Dodatkowo, minister planuje zorganizować kampanię promocyjną na koszt publiczny, mającą na celu poparcie legalizacji związków partnerskich.

POLECAMY: ETPCz nakazał Polsce uregulowanie prawa w zakresie związków partnerskich osób tej samej płci

W rozmowie z Polsat News, Minister ds. Równości, Katarzyna Kotula, podkreśliła, że po Nowym Roku pragnie przeprowadzić obszerne konsultacje społeczne w tej sprawie.

„Chciałabym, żeby w ustawie znalazło się zawieranie związków w urzędzie stanu cywilnego, kwestia wspólnoty majątkowej, dziedziczenia i umożliwienie zmiany nazwiska. Te sprawy czysto techniczne nie powinny budzić kontrowersji” – powiedziała Kotula.

Zgodnie z jej wypowiedzią, jedynym kwestionowanym aspektem w projekcie ustawy dotyczącej związków partnerskich jest możliwość adopcji dzieci. Minister Kotula zaznaczyła, że jej priorytetem jest wysłuchanie opinii społeczności LGBT+ i opracowanie takiego projektu, który zdobędzie szerokie poparcie. W przypadku ewentualnych zmian w regulacjach dotyczących adopcji przez pary jednopłciowe, planuje współpracę z organizacjami pozarządowymi, dążąc do znalezienia kompromisu akceptowalnego dla wszystkich stron.

Minister wyraziła także nadzieję na przekonanie do projektu części posłów z Konfederacji, argumentując, że partia o nazwie „wolnościowa” powinna popierać rozwiązania ułatwiające życie. Mimo tego przyznała, że istnieje zarówno plan A, czyli projekt rządowy, jak i plan B, czyli projekt poselski. Minister Kotula dąży do tego, aby ostateczna ustawa była projektem rządowym i dlatego poszukuje aprobaty wszystkich członków koalicji. Przewiduje również, że najwięcej kontrowersji może wywołać Partia Ludowa, podkreślając, że premier Donald Tusk upoważnił ją do rozmów na ten temat z liderami koalicji.

„Będę próbowała przekonać PSL, aby tę ustawę przegłosować. Związki partnerskie nie powinny już budzić żadnych emocji. To jest usankcjonowanie i uregulowanie stanu faktycznego” – twierdziła minister równości. 

Minister Kotula wyraża pragnienie, aby projekt ustawy dotyczącej związków partnerskich był rozpatrywany w lutym lub marcu, o ile stanie się on projektem rządowym. W sytuacji, gdyby projekt został złożony jako inicjatywa poselska, minister planuje, aby trafił on w wymienionym terminie do rejestracji prac legislacyjnych.

Kotula zaznacza, że posiada również „plan B” na wypadek ewentualnego weta prezydenta Andrzeja Dudy wobec ustawy. Niemniej jednak nie ujawnia szczegółów tego planu.

Dodatkowo, minister Kotula pragnie wspierać legalizację związków partnerskich poprzez zorganizowanie obszernej kampanii społecznej, której finansowanie ma pochodzić z funduszy publicznych.

„W budżecie pełnomocniczki ds. równego traktowania nie było nigdy zabezpieczonych środków na równość. To były śmieszne kwoty, na podstawie których nie dało się niczego zrobić. Obiecuję, że będę szukać tych środków. Bardzo zależy mi, aby zorganizować dużą kampanię społeczną” – oświadczyła.

Przypominamy, że premier Donald Tusk wyraził przekonanie, że proces legislacyjny związany z projektem ustawy dotyczącej ustanowienia oficjalnych związków dla homoseksualistów zostanie przeprowadzony w ciągu najbliższych miesięcy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version