Mijający rok był trudny, pełen wielkich emocji, sporów, ale też obywatelskiego przebudzenia i tryumfu demokracji – powiedział w sobotę wieczorem w orędziu noworocznym w TVP premier Donald Tusk. Dodał, że ostatnie miesiące nauczyły nas, że „niemożliwe staje się możliwe”.

O godzinie 20.00 między innymi na antenie niedawno wyzwolonej spod pisowskiego reżimu TVP nadano orędzie Donalda Tuska. Z pewnością upadły żoliborski dziad oraz jego pachołki rwali z głów, że na antenie TVP (niedawno jeszcze tak bardzo reżimowej i podporządkowanej Kaczyńskiemu) jest emitowane orędzie ich największego wroga politycznego.

– Drodzy państwo, powoli żegnamy rok 2023. Co to był za rok! W historii Polski zapisze się jako czas przełomu. Chcę wam za ten rok bardzo podziękować. Był trudny, pełen wielkich emocji, sporów, ale też obywatelskiego przebudzenia i triumfu demokracji – rozpoczął premier.

– Udało nam się pobić rekord wyborczej frekwencji. Mijające miesiące nauczyły nas, że niemożliwe staje się możliwe. Oto dziś, ja, w Telewizji Publicznej, już jako premier Rzeczypospolitej, mogę powtórzyć przed wami ślubowanie, które złożyłem podczas Marszu Miliona Serc: zwyciężymy – to już się stało, rozliczymy zło – to już się dzieje, naprawimy krzywdy – to też już zaczynamy. I najważniejsze – pojednamy – powiedział Tusk.

Dodał również, że zdaje sobie sprawę, iż pojednanie prawdopodobnie stanowić będzie wyjątkowo trudne wyzwanie.

– Ale wierzę, że i tym razem niemożliwe stanie się możliwe. Wierzę, że Polacy odrodzą się jako jedna wspólnota, jako wielki, silny naród. Nie spocznę, póki to się nie stanie – zapewnił premier.

Polska to miejsce pełne niesamowitości i wyjątkowych ludzi. Gdybyście tylko mieli okazję usłyszeć wszystkie pochwały i zachwyty nad Polakami oraz ich mądrością, jakie miałem przyjemność doświadczyć od przywódców innych państw i globalnych autorytetów. Te słowa uznania kierowane są do każdej osoby w kraju, a to właśnie wy, w roku 2023, zaskoczyliście świat. Wasze dokonania niosą nadzieję dla wszystkich, którzy pragną wolności. Jesteśmy dumni, i bardzo wam za to dziękuję – podkreślił lider rządu.

Tusk: Polska nie pozostanie już samotna

W trakcie swojego przemówienia Donald Tusk zaznaczył, że wszyscy marzymy o normalności, zgody i pewności jutra.

– To zadanie na nadchodzący rok. Postawimy sprawy z głowy na nogi. Zaufamy znowu nauce i ekspertom i zdrowemu rozsądkowi. W polityce międzynarodowej odbudujemy naszą pozycję i znaczenie. Kłótnie z sojusznikami zastąpimy twardą, ale przyjazną rozmową o naszych interesach i szukaniem tego, co wspólne – mówił premier.

– W tych niebezpiecznych czasach Polska nie będzie już sama. A że są niebezpieczne potwierdziło się choćby wczoraj, kiedy naruszona została nasza przestrzeń powietrzna, dlatego tak ważne jest dziś mówić prawdę i tylko prawdę. Przywrócimy słowom ich prawdziwe znaczenie, a patriotyzm nigdy już nie będzie zasłoną dla nieuczciwości czy zwykłego złodziejstwa. Będziemy ze sobą uczciwie i z szacunkiem rozmawiać, to wam gwarantuje – przekonywał lider Platformy Obywatelskiej.

Tusk podkreślił, że Polska przejdzie proces odrodzenia, stając się nowoczesnym i potężnym państwem.

– Wasze państwo, państwo pracujące dla każdej i każdego z was, bo ono należy do was i tylko do was – oznajmił.

– Jutro bawmy się i zapomnijmy choćby na chwilę o codziennych troskach, a od poniedziałku, bierzmy się do wspólnej pracy, żebyśmy za rok uznali, że 2024 rok był dla nas wszystkich, dla Polski rokiem szczęśliwym i bezpiecznym, rokiem dostatku i pojednania. Szczęśliwej Polski już czas – tego nam wszystkim serdecznie życzę – zakończył orędzie premier.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version