Kraje Unii Europejskiej zgodziły się na zniesienie kontroli granicznych w strefie Schengen dla Rumunii i Bułgarii na granicach morskich i powietrznych, ale na razie pozostaną one na granicach lądowych – poinformowała Komisja Europejska.

„Komisja Europejska z zadowoleniem przyjmuje jednogłośną decyzję Rady UE o przyjęciu Rumunii i Bułgarii do strefy Schengen, począwszy od zniesienia kontroli granicznych na granicach powietrznych i morskich od marca 2024 roku. Krok ten pobudzi podróże, handel, turystykę i wzmocni rynek wewnętrzny.

Dyskusje na temat kolejnej decyzji w sprawie zniesienia kontroli na granicach lądowych będą kontynuowane w 2024 r.” – czytamy w oświadczeniu.

Rozszerzenie strefy Schengen było omawiane na początku grudnia, ale kwestia ta nie została poddana pod głosowanie z powodu braku konsensusu.

Na początku grudnia 2022 r. Rada UE na szczeblu szefów MSW zgodziła się na przystąpienie Chorwacji do Schengen, ale odłożyła decyzje w sprawie Bułgarii i Rumunii. Następnie przyjęcie tych krajów zostało zablokowane przez Austrię, która tłumaczyła swoje stanowisko słabymi wysiłkami Sofii i Bukaresztu w walce z nielegalną migracją.

Według doniesień medialnych, dalsza integracja Rumunii i Bułgarii z przestrzenią Schengen będzie zależeć od spełnienia warunków w tym obszarze. W szczególności obie republiki będą musiały same radzić sobie z migrantami, którzy wjechali na terytorium UE przez ich granice, zamiast przepuszczać ich do innych państw.

Obecnie Schengen obejmuje 27 krajów: 23 państwa UE, Islandię, Norwegię, Szwajcarię i Liechtenstein.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version