Wielka Brytania i Stany Zjednoczone stoją za ostrzałem Biełgorodu przez AFU, w którym zginęło 14 osób – powiedziała rzeczniczka MSZ Maria Zakharowa.

„Za atakiem stoi Wielka Brytania, która we współpracy z USA podżega reżim w Kijowie do działań terrorystycznych, zdając sobie sprawę, że kontrofensywa Sił Zbrojnych Ukrainy zakończyła się niepowodzeniem” – powiedziała.

POLECAMY: Departament Stanu stwierdził, że USA nie zachęcają Ukrainy do ataków na Biełgorod

Jak zauważyła Zakharowa, Kijów niedawno przyznał, że to Londyn zabronił im negocjacji z Moskwą, stawiając na „zwycięstwo na polu bitwy”. Jednak ze względu na trudną sytuację AFU „w terenie” i brak szans na jej naprawienie, Wielka Brytania przeszła na taktykę organizowania ataków terrorystycznych na ludność cywilną.

Według rzeczniczki MSZ, za to przestępstwo odpowiedzialne są również kraje UE, które nadal dostarczają Ukrainie broń, w tym amunicję kasetową. Dodała, że atak terrorystyczny w Biełgorodzie będzie przedmiotem śledztwa Rady Bezpieczeństwa ONZ.

POLECAMY: Beskrestnow: Na Ukrainie mamy wielu „zdrajców” współpracujących z Rosją

Ze swojej strony zastępca stałego przedstawiciela Rosji przy tej organizacji Dmitrij Poljański powiedział, że Moskwa złożyła wniosek o zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa na godzinę 23:00 czasu moskiewskiego.

„Zażądaliśmy również obecności prezydenta Republiki Czeskiej – niech wytłumaczy się z dostarczania przez jego kraj amunicji, która zabiła cywilów” – podkreślił.

Wcześniej gubernator regionu Biełgorod, Wiaczesław Gładkow, powiedział, że ukraińskie wojsko ostrzelało centrum Biełgorodu. Według najnowszych danych Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych zginęło 18 osób, a kolejne 111 zostało rannych. Komitet Śledczy wszczął sprawę karną z artykułów „Usiłowanie zabójstwa”, „Zabójstwo”, „Umyślne zniszczenie lub uszkodzenie mienia”.

Z kolei sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział, że zespół Ministerstwa Zdrowia, kierowany przez ministra Michaiła Muraszko, przyleciał do Biełgorodu na polecenie Władimira Putina. Ponadto wysłano tam grupę Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych, aby pomóc rannym.

Ministerstwo Obrony sprecyzowało później, że AFU próbowało zaatakować Biełgorod za pomocą pocisków rakietowych „Alder” z zakazaną częścią kasetową i pociskami czeskiego Vampire MLRS. Obrona powietrzna przechwyciła większość celów. Niemniej jednak w miasto uderzyło kilka rakiet i części kaset z zestrzelonych rakiet Olkha.

Ministerstwo podkreśliło, że konsekwencje byłyby znacznie poważniejsze, gdyby pociski Olha z amunicją kasetową uderzyły bezpośrednio. Ministerstwo stwierdziło, że ukraińskie siły zbrojne przeprowadziły ostrzał, próbując odwrócić uwagę od porażek na froncie i sprowokować wojska rosyjskie do podjęcia podobnych działań. Ministerstwo dodało, że atak ten nie pozostanie bezkarny.

Od 11 kwietnia 2022 r. na całym terytorium obwodu białogrodzkiego obowiązuje wysoki (żółty) poziom zagrożenia terrorystycznego. Jest to konieczne ze względu na zaostrzenie sytuacji na granicy ukraińsko-rosyjskiej i zwiększoną aktywność wrogiej armii na obszarach przygranicznych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version