Dzisiaj, 1 stycznia 2024 roku, Polska wprowadza zakaz używania kopciuchów, czyli wysokoemisyjnych pieców o najgorszych parametrach. Nowe przepisy, które zaczynają obowiązywać od poniedziałku, mają na celu poprawę jakości powietrza i ograniczenie emisji szkodliwych substancji. Które województwa są już objęte zakazem, a co jeszcze zmieni się w najbliższych latach?

Nowe Przepisy już od Poniedziałku

Chociaż zakaz ma się rozszerzyć w przyszłości, obecnie obejmuje województwa takie jak kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, podkarpackie, wielkopolskie i zachodniopomorskie. Na Śląsku zakaz dotyczy także kotłów bezklasowych eksploatowanych od pięciu lat od daty produkcji. W województwie pomorskim podobne obostrzenia zaczną obowiązywać od września tego roku, dotycząc pieców bezklasowych i o niższej klasie niż 3. Warto również zauważyć, że od dzisiaj w Sopocie obowiązuje zakaz ogrzewania drewnem i węglem.

Masz Kopciucha? Lepiej Szybko się Go Pozbądź!

Przyszłość przyniesie jeszcze surowsze restrykcje. Już w 2028 roku w prawie całej Polsce obowiązywać będzie zakaz korzystania z pieców poniżej 5 klasy. Właściciele domów, którzy zdecydują się nadal używać wysokoemisyjnych pieców, będą musieli liczyć się z karą finansową, sięgającą nawet 5 tysięcy złotych. Mimo kosztów związanych z wymianą pieca, jest to konieczne kroki w walce o czyste powietrze.

Dlaczego Warto Wymienić Swój Piec na Nowy?

Dofinansowanie to kluczowy argument przemawiający za wymianą pieca. Program Czyste Powietrze oferuje wsparcie finansowe, przy czym 50% wniosków dotyczy wymiany na pompy ciepła, a 33% na kotły gazowe. Polska otrzymała również 20 miliardów złotych z programu RePowerEu, wspierającego odchodzenie od rosyjskich paliw kopalnych. Właściciele domów nie są pozostawieni sami sobie, a groźba kary staje się skutecznym środkiem zachęty.

Oprócz aspektów finansowych, istotne jest także zdrowie publiczne. Polska, według rankingu Europejskiej Agencji Środowiska, zalicza się do krajów z największym zanieczyszczeniem powietrza w Europie. Spośród 20 miast o najgorszym zanieczyszczeniu drobnymi pyłami w latach 2021-2022, aż 12 znajduje się w Polsce. Wprowadzane zakazy i wsparcie finansowe mają na celu poprawę tej sytuacji i stworzenie zdrowszego środowiska życia dla mieszkańców.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version