Z początkiem nowego roku zaczęły obowiązywać nowelizacja przepisów o emeryturach pomostowych. Część jej przepisów zaczęła już obowiązywać wcześniej: od 1 września art. 8-11, a art. 2 i art. 6, dotyczące zmian w kodeksie postępowania cywilnego – 22 września.

Ustawa uchyla wygasający charakter emerytur pomostowych, wyłącza dodatek za szczególne warunki pracy z płacy minimalnej i podwyższa roczny limit odliczenia od dochodu (w PIT) wydatków z tytułu składek członkowskich zapłaconych na rzecz związków zawodowych. Co ważne, ustawa w art. 2 nowelizuje również Kodeks postępowania cywilnego, wprowadzając szczególną regulację dotyczącą zabezpieczenia w sprawach z zakresu prawa pracy, w których pracownik podlegający szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia, dochodzi roszczenia o uznanie wypowiedzenia stosunku pracy za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy. W praktyce oznacza to, że sądy na każdym etapie postępowania w sprawach z zakresu prawa pracy będą udzielały zabezpieczenia przez nakazanie dalszego zatrudnienia pracownika podlegającego szczególnej ochronie przez pracodawcę – m.in. związkowca, do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. Nowelizacja w tym zakresie weszła w życie już 22 września 2023 r.

Emerytury pomostowe, czyli świadczenie pobierane przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, miały kompensować wieloletnią uciążliwą pracę. Zgodnie z art. 4 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (tekst jedn. Dz.U. z 2023 r., poz. 164) prawo do niej przysługuje pracownikowi, który co do zasady spełnia łącznie następujące warunki:

  • urodził się po 1948 roku,
  • osiągnął wiek wynoszący co najmniej 55 lat w przypadku kobiet i co najmniej 60 lat w przypadku mężczyzn,
  • wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze co najmniej 15 lat,
  • wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 roku oraz po 31 grudnia 2008 roku,
  • posiada okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Podstawa prawna:

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version