Niespełniające norm piece węglowe, zwane popularnie kopciuchami, są teraz zakazane w siedmiu polskich województwach. Najnowsze uchwały antysmogowe dołączają się do już istniejących zakazów, dotyczących m.in. Mazowsza i Krakowa. Mimo to, skala problemu pozostaje ogromna.

Rozwinięcie Zakazu: Połowa Polski już Bez Kopciuchów

Wszystko wskazuje na to, że walka z kopciuchami zyskuje na sile, gdyż już połowa polskich województw wprowadziła zakaz palenia w tych przestarzałych piecach. Czy to oznacza znaczącą poprawę jakości powietrza? Przyjrzyjmy się, które regiony Polski już podjęły kroki przeciwko kopciuchom.

Kiedy i Gdzie Można Palić w Kopciuchach?

Od 1 stycznia 2024 roku kopciuchy, czyli piece nie spełniające żadnych norm, są zabronione w siedmiu województwach. Jednak detale zakazu różnią się w zależności od regionu. Warto zwrócić uwagę na szczegóły dotyczące poszczególnych klas kotłów oraz klas paliw stałych objętych zakazem. Dla mieszkańców Zielonej Góry, Gorzowa Wielkopolskiego, i Kujawsko-Pomorskiego czekają dodatkowe restrykcje. Jak dokładnie wyglądają zakazy w poszczególnych województwach?

Wprowadzenie Zakazu na Mazowszu: Jakie Efekty?

Mazowsze już od 2023 roku wprowadziło zakaz palenia w kopciuchach. Jakie są pierwsze efekty tych działań? Czy mieszkańcy adaptują się do nowych przepisów? Przyjrzyjmy się wprowadzeniu zakazu na przykładzie Mazowsza oraz planowanemu dołączeniu województwa małopolskiego.

Mimo wprowadzenia zakazów, dane z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) alarmują – w Polsce wciąż jest około 7 milionów kotłów na paliwo stałe, z których połowa to kopciuchy. Co to oznacza dla walki z emisją szkodliwych substancji? Czy uchwały antysmogowe mają szansę skutecznie zredukować liczbę kopciuchów w użyciu?

Kiedy Trzeba Wymienić Kopciuchy w Pozostałych Województwach?

Eksperci z Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego, prowadzący projekt Life-Mappingair/pl, analizują dane z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Które województwa mają najwięcej czasu na wymianę przestarzałych pieców? Jakie są terminy wymiany w różnych regionach Polski?

Kary za Niestosowanie się do Zakazu: Od 20 zł do 5000 zł

Uchwały antysmogowe to nie tylko zakazy, ale także surowe kary dla tych, którzy nie przestrzegają przepisów. Właściciele domów, którzy nadal decydują się palić w kopciuchach, muszą liczyć się z sankcjami finansowymi. Jakie kary grożą tym, którzy ignorują zakazy? Przyjrzyjmy się detalom przepisów karnych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version