Firma Gremi Personal podsumowuje ubiegły rok, zauważając zmiany na polskim rynku pracy związane z migracją Ukraińców. Mimo czterokrotnie wyższych wynagrodzeń, liczba Ukraińców pracujących w Polsce spada, a trend kieruje ich ku Niemcom.

Dynamiczny Wzrost Migracji Ukraińców do Polski: Przyczyny i Efekty

Dane firmy Gremi Personal wskazują, że Ukraińcy stanowią największą grupę obcokrajowców na polskim rynku pracy, szczególnie w sektorze spożywczym. Wybuch rosyjskiej agresji na Ukrainę skutkował gwałtownym wzrostem liczby migrantów, z których główną grupę stanowiły kobiety, zwłaszcza matki z dziećmi.

Wzrost Zatrudnienia Kobiet z Ukrainy: Przemiany w Polskim Sektorze Spożywczym

W sektorze spożywczym, 79,3% pracowników z Ukrainy to kobiety, co stanowi wzrost o niemal 50% w porównaniu z dwoma laty. Ekspertów z firmy Gremi Personal obserwują, że wzrost zatrudnienia kobiet jest bezpośrednio związany z wybuchem wojny i napływem uchodźców, głównie matek z dziećmi i osobami zależnymi.

Raport Gremi Personal podkreśla, że pracodawcy zatrudniający uchodźców mają obecnie do czynienia z dużą rotacją pracowników, gdzie średni czas pracy wynosi zaledwie 5 miesięcy.

Ukraińcy, początkowo widząc Polskę jako kraj pierwszego wyboru, zaczynają przenosić swoje plany migracyjne na Niemcy, przyciągani czterokrotnie wyższymi wynagrodzeniami, lepszą pomocą socjalną i medyczną.

Wzrost Zatrudnienia Cudzoziemców: Polska – Atrakcyjny Rynek Pracy Dla Wszystkich Migrantów

Polska utrzymuje swoją atrakcyjność dla migrantów zarobkowych nie tylko z Ukrainy, ale także z odległych krajów azjatyckich. Wartościowe dane ZUS wskazują na rosnącą liczbę obcokrajowców w Polsce, a firmy rekrutacyjne przewidują wzrost zatrudnienia cudzoziemców, zwłaszcza Hindusi, Gruzini i Uzbecy.

Gremi Personal prognozuje, że w 2024 roku zatrudnienie cudzoziemców w Polsce będzie nadal rosnąć, a Polska stanie się przyciągającym miejscem pracy zarówno dla migrantów z Ukrainy, jak i z innych części świata.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version