Azbest jest wyrokiem, który musi opuścić budynki Polski do 2033 roku. To nakłania coraz więcej osób do wymiany dachów na swoich domach lub budynkach gospodarczych. Pomimo wysokich kosztów, programy finansowe ułatwiające pozbycie się azbestu są dostępne. Kto może skorzystać z tego wsparcia i jakie są jego szczegóły?

Eliminacja azbestu: Dostępne wsparcie

Azbest, obecny w polskich budynkach, musi zostać usunięty przed 2033 rokiem. Dlatego uruchomiono specjalny program finansowy, którego celem jest wsparcie osób inwestujących w niezbędną operację.

Ogólnopolski program finansowania usuwania azbestu

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zarządza inicjatywą „Ogólnopolski program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest”. Kto może z niego skorzystać?

Program ten jest otwarty dla różnych jednostek administracyjnych, włączając gminy, związki międzygminne i powiaty, które podejmują działania na rzecz właścicieli nieruchomości z azbestem.

Na rok 2023 przewidziano łączną sumę dofinansowania aż do 100 milionów złotych, w formie bezzwrotnych dotacji, co oznacza, że beneficjenci nie muszą tych środków zwracać.

Kto może skorzystać z dofinansowania?

Dofinansowanie dla rolników

Rolnicy mogą uzyskać atrakcyjne wsparcie finansowe, które potrwa aż do roku 2025. Otrzymują nawet do 50% dotacji jako zaliczkę.

Dofinansowanie dla domów jednorodzinnych

Aktualnie nie istnieje oddzielne wsparcie dla wymiany dachów w domach jednorodzinnych. Jednak gminy są zobowiązane do odbioru i utylizacji azbestu bez dodatkowych kosztów dla mieszkańców.

Dofinansowanie z ulgi termomodernizacyjnej

Mieszkańcy domów mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na wymianę dachu, pod warunkiem związania jej z obniżeniem kosztów ogrzewania.

Dofinansowanie z programów lokalnych

Pieniądze na wymianę dachów można pozyskać również z programów samorządowych, warto sprawdzić w urzędach lokalnych.

Utylizacja azbestu i inne szczegóły

Gminy są zobowiązane do odebrania i zutylizowania azbestu na swój koszt. Istnieje także możliwość uczestnictwa w programach dla osób nieprowadzących działalności rolniczej.

Maksymalne kwoty dofinansowania

Maksymalna kwota dofinansowania wynosi nawet 20 tysięcy złotych. Rolnicy mogą otrzymać 40 złotych dotacji za każdy metr kwadratowy wymienionego dachu.

Podsumowanie

Dostępne programy i ulgi są kluczowe dla eliminacji azbestu z budynków i poprawy ich efektywności energetycznej. To ważny krok w tworzeniu bezpiecznego i ekologicznego otoczenia dla społeczności.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version