W 2023 roku sądy ogłosiły bankructwo 21 tysięcy konsumentów, co stanowi historyczny rekord – podaje „Puls Biznesu” w środowym wydaniu.

Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez „PB”, prognozy ekspertów dotyczące rekordowej liczby bankructw osób fizycznych w 2023 roku potwierdziły się. Wyniki poszczególnych miesięcy wskazywały na znaczny wzrost w porównaniu do lat poprzednich. W samym październiku ogłoszono 2 tysiące bankructw, co odpowiada liczbie z całego 2015 roku.

POLECAMY: Upadłość konsumencka – żyj bez długów

Lawinowy wzrost ogłaszanych bankructw konsumenckich rozpoczął się w 2020 roku i systematycznie wzrastał z każdym kolejnym rokiem.

Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG), zauważa jednak, że „nic groźnego ani niepokojącego nie dzieje się na skalę społeczeństwa”. Wskazuje, że osoby wpadające w spiralę zadłużenia z różnych przyczyn mają teraz szansę ogłoszenia bankructwa, co w istocie jest dla nich ratunkiem. Dodaje, że osoby te zaciągnęły zbyt wiele pożyczek czy kredytów przy zbyt niskich dochodach.

Na zdolność spłaty długów negatywnie wpływają również czynniki makroekonomiczne, takie jak podwyżki stóp procentowych czy rosnące koszty życia, paliw i energii. Bankructwo konsumenckie to specjalna procedura sądowa dla osób, które są niewypłacalne – czyli przez co najmniej 3 miesiące nie były w stanie terminowo regulować swoich zobowiązań.

POLECAMY: Kto i na jakich zasadach może skorzystać z upadłości konsumenckiej?

W przypadku ogłoszenia bankructwa konsumenckiego każda osoba prywatna – nie prowadząca działalności gospodarczej – może uwolnić się od ciążących na niej (części lub całości) długów, ale jednocześnie traci zgromadzony majątek. Procedura bankructwa konsumenckiego nie obejmuje przedsiębiorców – wyjątkiem od 2020 roku są jedynie osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

POLECAMY: Upadłość konsumencka czy zwykła upadłość? Które rozwiązanie jest lepsze dla jednoosobowej działalności?

Ogłoszenie bankructwa konsumenckiego dokonuje sąd, a procedurę można zainicjować, składając odpowiedni wniosek na urzędowym formularzu do wydziału gospodarczego ds. upadłościowych we właściwym sądzie rejonowym.

Przypominamy, że nasza kancelaria prowadzi obsługę prawną oraz doradztwo w zakresie postępowania upadłościowego. Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej, skontaktuj się z nami pod numerem tel. 579636527 lub napisz na adres: kontakt@legaartis.pl

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version