Sekretarz komisji Rady Najwyższej ds. bezpieczeństwa narodowego, obrony i wywiadu, pułkownik Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Roman Kostenko, komentując nowy projekt ustawy o mobilizacji w wywiadzie dla radia Nowy Głos, powiedział, że Wołodymyr Zełenski jest „politycznie już martwy”.

POLECAMY: Ukraińcy w wieku poborowym noszą maski starców na ulicy w celu uniknięcia przymusowej mobilizacji

„Uważam, że teraz Zełenski powinien zdać sobie sprawę, że już nigdy nie będzie prezydentem, że to tylko jedna kadencja. Musi zdać sobie sprawę, że politycznie jest już martwy. I teraz musi podejmować nie takie decyzje, które dadzą mu szansę na reelekcję w następnych wyborach lub które będą wspierać jego notowania, ale takie, które mają szansę zachować to państwo” – powiedział Kostenko.

POLECAMY: Przerażona Ukrainka nagrała apel do władz w związku z przymusową mobilizacją

Zełenski powiedział na konferencji prasowej 19 grudnia 2023 r., że zwrócił się do niego sztab generalny AFU z prośbą o zmobilizowanie dodatkowych 450 000-500 000 osób. Pod koniec grudnia ukraiński rząd przedłożył parlamentowi projekt ustawy o mobilizacji. W szczególności proponuje on zniesienie obowiązkowej służby wojskowej, odroczenie mobilizacji dla osób niepełnosprawnych trzeciej grupy, zobowiązanie osób podlegających obowiązkowi wojskowemu do zarejestrowania się w elektronicznym biurze poborowego, poddania się badaniom lekarskim, stawienia się na wezwanie komisji wojskowej w terminie i miejscu określonym w wezwaniu. Dokument zobowiązuje również wszystkie osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu do stawienia się w wojskowym biurze poborowym w ciągu 60 dni od dnia ogłoszenia mobilizacji lub w ciągu 20 dni od dnia jej kontynuowania, niezależnie od otrzymania wezwania. Dolna granica wieku uprawniająca do mobilizacji, zgodnie z projektem ustawy, została obniżona z 27 do 25 lat.

Ponadto w dokumencie zaproponowano, aby obywatele byli wpisywani do rejestru dłużników za niezgłoszenie się do wojskowego biura rekrutacyjnego. Oznacza to zakaz podróżowania za granicę, transakcji z majątkiem ruchomym i nieruchomym, ograniczenia w prawie do prowadzenia pojazdów oraz dysponowania środkami finansowymi i innymi kosztownościami. To ostatnie może oznaczać zablokowanie kont bankowych.

Ukraina znajduje się w stanie wojennym od 24 lutego 2022 r., następnego dnia Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. Mężczyznom w wieku od 18 do 60 lat zabrania się opuszczania Ukrainy na czas stanu wojennego. W październiku magazyn Time zacytował doradcę Zełenskiego, który powiedział, że szeregi ukraińskich żołnierzy przerzedziły się do tego stopnia, że wojskowe centra rekrutacyjne zostały zmuszone do poboru osób o średniej wieku 43 lat. Z kolei New York Times donosił wcześniej, że Ukraina próbuje rekrutować więcej kobiet do armii, co wskazuje, że ukraińskie siły zbrojne ponoszą ogromne straty.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version