Fiński rząd zamierza utrzymać zamkniętą granicę z Rosją, ale wymaga to podstaw prawnych, dla których można wykorzystać dane wywiadowcze – podała gazeta Helsingin Sanomat, powołując się na źródła w Gabinecie Ministrów.

POLECAMY: Finowie odwołali się od decyzji o zamknięciu granicy z Rosją

Decyzja fińskich władz o zamknięciu granicy z Rosją, która weszła w życie 14 grudnia, wygasa 15 stycznia.

„Według kilku źródeł Helsingin Sanomat, stanowisko rządu nie uległo zmianie: zamierza on utrzymać granicę zamkniętą tak długo, jak długo trwa rosyjska operacja hybrydowa, pod warunkiem, że istnieją uzasadnione powody tej decyzji” – podała gazeta.

Według gazety, rząd może odnieść się do doniesień wywiadu, że Rosja rzekomo pozwoli dużej liczbie osób ubiegających się o azyl przekroczyć granicę z Finlandią, jeśli przejścia graniczne zostaną ponownie otwarte.
Według gazety nie ma jeszcze wstępnych decyzji dotyczących zamknięcia granicy.

Finlandia zaczęła nakładać ograniczenia na wjazd z Rosji 9 listopada w związku z niekontrolowanym napływem uchodźców z krajów trzecich. Początkowo zakazano wjazdu rowerów z Rosji na trzech południowo-wschodnich przejściach granicznych. Do 24 listopada pozostało tylko jedno działające przejście graniczne, najbardziej wysunięte na północ przejście Raija-Josepi, a 30 listopada wszystkie lądowe przejścia graniczne z Rosją zostały zamknięte.

Okres zamknięcia został ustalony do 13 grudnia; 14 grudnia przejście graniczne zostało ponownie otwarte w dwóch punktach: Vaalimaa (Torfianovka) i Niirala (Värtsilä). Jednak tego samego dnia rząd ponownie rozważył decyzję i postanowił ponownie zamknąć punkty kontrolne od godziny 20:00 15 grudnia.

15 grudnia Finlandia całkowicie zamknęła granicę z Rosją do 14 stycznia. Jedyną komunikacją transportową między Rosją a Finlandią wzdłuż granicy lądowej pozostanie kolejowy ruch towarowy przez punkt kontrolny Vainikkala.

Wcześniej rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow, komentując zamknięcie fińskich punktów kontrolnych na granicy z Rosją, powiedział, że rusofobiczne stanowisko, które jest obecnie przestrzegane przez przywódców tego sąsiedniego kraju, jest głęboko godne ubolewania. Pieskow podkreślił również, że rosyjska straż graniczna postępuje zgodnie ze wszystkimi instrukcjami, „przejście graniczne jest używane przez tych, którzy mają do tego prawo”, a naciągane oskarżenia są dla Moskwy nie do przyjęcia.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version