Decyzja o odwołaniu posiedzenia Sejmu: Ustalono formalnie na posiedzeniu prezydium
Planowane posiedzenia Sejmu na ten tydzień zostaną odwołane. O decyzji formalnie zdecyduje prezydium zbierające się o godzinie 11:00. Miałyby to być sesje omawiające kluczową ustawę budżetową oraz inne sprawy dotyczące funkcjonowania państwa.
Tło decyzji: Wygaśnięcie mandatów dwóch posłów PiS
Powodem odwołania posiedzenia jest skazanie dwóch posłów PiS, którym wygaszono mandaty – Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Mimo wyroku, zapowiedzieli oni swoją obecność w Sejmie, twierdząc, że zostali „skutecznie ułaskawieni” przez prezydenta.
Zaplanowane posiedzenia i ich odwołanie
Posiedzenia zaplanowane na 10, 11 i 12 stycznia nie odbędą się. Zamiast nich, prezydium Sejmu postanowiło o dwóch krótkich spotkaniach: pierwsze 10 i 11 stycznia oraz jednodniowe 12 stycznia.
Główne tematy obrad: Budżet i nowa komisja śledcza
Obrady miały skupić się na dalszych pracach nad budżetem na 2024 rok. Dodatkowo planowano dyskusję na temat powołania nowej komisji śledczej dotyczącej wykorzystywania oprogramowania Pegasus do inwigilacji. Ponadto posłowie mieli podjąć decyzję w sprawie Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Reakcje polityków na odwołanie posiedzenia Sejmu
Polityk Suwerennej Polski, Sebastian Kaleta, odniósł się do odwołania posiedzenia, sugerując kryzys w koalicji rządowej związany z ostatnimi wydarzeniami. Z kolei odwołanie posiedzenia wiąże się z wygaszeniem mandatów dwóch posłów PiS, co może wpływać na bieżącą sytuację polityczną.
Kontrowersje wokół wygaśnięcia mandatów i działania posłów
Decyzja o odwołaniu posiedzenia Sejmu łączy się z sytuacją Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym wygaszono mandaty po prawomocnym wyroku za udział w „afereze gruntowej”. Oboje złożyli odwołania do Sądu Najwyższego, twierdząc, że są nadal posłami, wspierając się opinią Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.
Kontrowersje wokół decyzji wygaszenia mandatów
Zarówno Kamiński, jak i Wąsik, twierdzą, że zostali ułaskawieni przez prezydenta przed prawomocnym wyrokiem. Dodatkowo, Szymon Hołownia złożył wniosek w tej sprawie do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, kwestionując decyzję wygaszenia mandatów.
Takie wydarzenia rzucają światło na aktualne spory polityczne oraz na to, jak mocno kwestie prawne i decyzje wydane przez instytucje państwowe mogą wpływać na funkcjonowanie parlamentu i polityczny krajobraz.