Tytuł: Egzekucja Zaległych Abonamentów RTV: Sytuacja w Województwie Kujawsko-Pomorskim

Narastające Zadłużenia: Abonamenty RTV w Ogniu Uwagi Urzędów Skarbowych

W okresie od stycznia do listopada 2023 roku urzędy skarbowe w województwie kujawsko-pomorskim skutecznie egzekwowały ponad 770 tysięcy złotych zaległego abonamentu RTV. Z najwyższą jednorazową kwotą zajęcia dochodzącą do około 39 tysięcy złotych, sytuacja ta stanowi powód do poważnego zainteresowania, jak informuje „Gazeta Pomorska”.

Proces Egzekucji: Działania Poczty Polskiej i Mechanizmy Zajęcia Długu

Poczta Polska, działając w regionie, rozsyła wezwania do uregulowania zaległych opłat. Dłużnikowi udzielane jest 7 dni na uregulowanie zadłużenia. Brak reakcji skutkuje przekazaniem zadłużenia do właściwego urzędu skarbowego, który ma możliwość zajęcia nadpłaty podatku, rachunku bankowego, emerytury, renty lub pensji, jak wynika z publikacji.

W ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy 2023 roku urzędy skarbowe w regionie przeprowadziły 880 zajęć z wynagrodzeń, emerytur, rent oraz rachunków bankowych związanych z zaległym abonamentem RTV.

Kontrole i Konsekwencje: Nadzór Poczty Polskiej i Kara za Brak Uiszczania Opłat

Pracownicy Poczty Polskiej na poziomie krajowym monitorują rejestrację odbiorników radiowych i telewizyjnych. Kontrolerzy sprawdzają także, czy właściciele urządzeń opłacają abonament RTV. Niezarejestrowanie odbiornika oraz brak opłacania abonamentu grozi karą 30-krotności jego miesięcznej wysokości.

Procedura Umorzenia Zadłużenia: Możliwość Wnioskowania do KRRiT

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji może w wyjątkowych przypadkach umorzyć lub rozłożyć zadłużenie abonenta na raty. Wniosek w tej sprawie można złożyć elektronicznie poprzez platformę ePUAP2, osobiście w biurze KRRiT lub drogą pocztową, jak przypomina „Gazeta Pomorska”.

Głos Wsparcia dla Zniesienia Abonamentu RTV

Poseł Bogdan Zdrojewski z Koalicji Obywatelskiej wyraził przekonanie, że abonament RTV powinien zostać zniesiony. Podkreśla, że opłata za korzystanie z urządzeń telewizyjnych i radiowych stanowi „bardzo niesprawiedliwą formę haraczu”. Zaznacza jednak, że na razie nie podjęto żadnych decyzji, trwają jedynie analizy. Zdrojewski wspomina także o możliwości zastąpienia abonamentu opłatą audiowizualną, o której wcześniej mówiono w Polsce.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version