Rok 2024 przynosi z sobą zmiany, które skłaniają właścicieli starych pieców do radykalnych działań. W ośmiu województwach Polski wchodzą w życie nowe przepisy mające na celu zahamowanie smogu. Konsekwencją tego będzie stopniowe pożegnanie się z „kopciuchami”, a ich użytkownikom grożą kontrole i wysokie kary.

Egzekwowanie Przepisów

Stare piece, niewydajne i emitujące znaczne ilości szkodliwych substancji, stają się obiektem ochrony środowiska. Od stycznia 2024 roku, ich używanie w ośmiu województwach będzie wiązać się z ryzykiem otrzymania dotkliwego mandatu. W kolejnych trzech województwach przepisy te zaczną obowiązywać w późniejszym terminie – wiosną lub lipcem tego samego roku.

Kary i Inspekcje

Kary za naruszenie nowych przepisów mogą sięgnąć nawet 5 tysięcy złotych, co stanowi istotne obciążenie dla domowego budżetu. Stąd już teraz warto rozważyć wymianę starych pieców. Inspekcje stanu technicznego pieców będą przeprowadzane przez strażników miejscy i gminnych, którym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nadało stosowne uprawnienia.

Alternatywy i Terminy

Istnieje kilka opcji zastąpienia starych pieców. Pompa ciepła, piec gazowy lub nowoczesny kocioł klasy 5 są rozwiązaniami zgodnymi z nowymi regulacjami, pozwalającymi na ich użytkowanie bezterminowe. Osoby korzystające z kotłów na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 mają czas do 1 stycznia 2028 roku na ich wymianę.

Dofinansowania i Możliwości Finansowe

Warto zaznaczyć możliwość uzyskania dofinansowania, na przykład z programu „Czyste Powietrze”, co znacząco może obniżyć koszty zakupu i montażu bardziej ekologicznego sprzętu. To zachęcająca opcja dla osób planujących przejście na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version